• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
DİYARBAKIR’A İÇME SUYU İÇİN DEV PROJE

DİYARBAKIR’A İÇME SUYU İÇİN DEV PROJE

Diyarbakır’da 2055 yılına kadar içme suyu sorunu yaşanmaması için hazırlanan “2. Merhale İçme Suyu Projesi”nde çalışmalar hızla sürdürülüyor.

MEDYA21- Nüfusun artması ve yaz mevsiminde oluşan kuraklık dolayısıyla ihtiyaç duyulan suyun sağlanması için hazırlanan “Diyarbakır 2. Merhale İçme Suyu Projesi”nin hayata geçirilmesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Dicle barajından kente akıtılacak su için yapılan dev boru döşeme çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır Su Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürü Mahir Arslan’dan bilgi aldı. Vali Karaloğlu, içinden bir otomobilin geçeceği büyüklükte olan 2 bin 200’lük çelik boruya ilk kaynağı yaparak çalışmaların startını verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Vali Karaloğlu, zaman içerisinde şehirde yaşanan gelişmeler, nüfus artışları, şebekedeki kayıplar, kaçak kullanım, işletme sorunları, yaz aylarında artan tüketim ve kuraklıktan kaynaklanan içme suyu sorunu nedeniyle kentin susuz kalma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, bu projeyle 2055 yılına kadar kentin içme suyu sorununa çözüm getirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu iletmesinin ardından projede çalışmaların başladığını belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“2021 yılının yatırım programında DSİ yatırımında bu iş yoktu. Sayın Cumhurbaşkanımız, Tarım ve Orman Bakanlığımızı ve DSİ Genel Müdürlüğümüzü hemen talimatlandırdılar. Ek yatırım programına alınarak 2020 yılının aralık ayında ihale süreci başladı. 2021’in şubatında ihaleleri yapıldı. Sonra ihale süreçleri tamamlandı ve müteahhit firmamız burada çalışmaya başladı.”

VİZYON PROJELERDEN BİRİ

Hayata geçirilen dev proje ile çelik borularla barajdan alınacak suyun cazibeyle yeni terfi istasyonuna iletileceğini kaydeden Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Çelik borudan şu anda şehre vermiş olduğumuz saniyede 3 metreküp suyu 6 metreküp suya çıkaracağız. Şehrin şu anda aldığı suyu 2 katına çıkarmış olacağız. Bu çok önemli bir proje. Diyarbakır’ın vizyon projelerinden bir tanesi. İnşallah 2055 yılına kadar Diyarbakır’da öngörmüş olduğumuz şehrin gelişimi, nüfus artışına göre herhangi bir su sıkıntısı yaşanmayacak. Projeyle dünyanın en önemli problemlerinden bir tanesi olan enerji konusunda yüzde 10’luk bir tasarruf sağlanacak. Şu anda DİSKİ’nin aylık elektrik faturası yaz aylarında 12-13 milyonu buluyor. Kış aylarında da bu 8 buçuk 9 milyona düşüyor. Ayda 1 milyonluk tasarruf demek bu. Önemli de bir tasarruf sağlayacak.”

HAZİRAN 2022’DE TAMAMLANACAK

Kentte önemli projelerin devam ettiğinin altını da çizen Vali Karaloğlu, “Diyarbakır’ı geleceğe taşıyacak çok önemli işler yapıyoruz. DİSKİ’nin  21. yüzyılda. 21’inci yılında 552 milyonluk  yatırımlarının en önemlilerinden bir tanesi buydu. İnşallah 2022’nin Haziran’ında bu yeni terfi istasyonumuz tamamlanacak. Yeni terfi istasyonu devreye aldıktan sonra artık Diyarbakır’ın su riskini azaltmış olacağız.”

DSİ’DEN DİSKİ’YE GEÇECEK

Yaklaşık 32 kilometre uzaklıktan borular döşenerek yapılacak “Diyarbakır 2. Merhale İçme Suyu Projesi”nin tamamlanmasıyla Dicle Barajından yıllık 189,2 milyon metreküp içme suyu temin edilecek. Bu sayede kentin 2055 yılına kadar içme suyu sorunu çözülmüş olacak. DSİ projeyi tamamladıktan sonra işletmeyi Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (DİSKİ) devredecek. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?