CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DİYARBAKIR’DA..

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2.5 YIL SONRA GELDİĞİ DİYARBAKIR'DA 2016 SUR OLAYLARINDA TERÖRİSTLERİN YAKTIĞI SUR İLÇESİ KURŞUNLU CAMİİ'NDE CUMA NAMAZI KILDI. ONARIMI TAMAMLANARAK İBADETE AÇILAN CAMİDE CUMA NAMAZINI KILDIKTAN SONRA AÇIKLAMALARDA BULUNAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TERÖRİSTLERİN YAKTIĞI KURŞUNLU CAMİİ'Nİ ONARIP İBADETE AÇTIKLARINI VE UZUN ARADAN SONRA HEP BİRLİKTE BURADA CUMA NAMAZI KILDIKLARINI SÖYLEDİ. (AHMET MÜCAHİD KANTARCIOĞLU - MURAT BAŞAL/DİYARBAKIR-İHA) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2.5 yıl sonra geldiği Diyarbakır'da 2016 Sur olaylarında teröristlerin yaktığı Sur ilçesi Kurşunlu Camii'nde cuma namazı kıldı. Onarımı tamamlanarak ibadete açılan camide cuma namazını kıldıktan sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristlerin yaktığı Kurşunlu Camii'ni onarıp ibadete açtıklarını ve uzun aradan sonra hep birlikte burada cuma namazı kıldıklarını söyledi.

MEDYA21– Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin aşılamada önemli bir mesafe kaydettiğini de ifade ederek, aşılamada şu ana kadar 58 milyonun aşıldığını söyledi. Erdoğan, “Şimdi aşılamada da önemli bir mesafe kaydettik biliyorsunuz. Kademe sistemi de ayrıca yaş gruplarına göre getiriyoruz. Biontech’ten gelen bir miktar aşı var. Aynı şekilde Sinovac da yine bir miktar aşı geldi. Geliyor ve bütün bunlarla beraber de en yakın zamanda Uğur bey, eşi bunlar da misafirimiz olacaklar ve böylece Biontech’te de çok daha seri bir adım atma fırsatını da yakalayacağız. Tabii şu anda Diyarbakır’da aşılamadaki bu isteksizliği de gidereceğiz ve vatandaşlarımızı inşallah aşı olma noktasında aynen batı illerinde nasıl oluyorsa Diyarbakır’da da aşının vurulma hızını arttıracağız. Süratle aşılamanın olacağına inanıyorum. Çünkü ne kadar aşıyı buralarda teşvik edersek, ne kadar aşı olayını teşvik edersek kabullenirsek buralarda da tabii covid olayı daha da azalacaktır. Daha da düşecektir. Çünkü oranda Diyarbakır’da biraz sıkıntımız var ama ben bunu aşacağımıza inanıyorum. Çünkü orta Anadolu, batı buralarda biliyorsunuz oran gayet olumlu istikamette gelişiyor. Dolayısıyla Diyarbakır’ımızda da bu oranı süratle aşağı çekeceğiz” dedi.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin, 9-10 gün arasında olabileceğini belirterek, ”Son kararı millete seslenişte duyuracağım” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ

Açıklamalarında Cumhurbaşkanlığı sistemine de vurgu yapan Erdoğan, “Arkadaşlar, cumhurbaşkanlığı sisteminin üçüncü yılındayız ve her geçen gün daha iyiye giden bir süreci yaşıyoruz. Zira attığımız adımlarda aldığımız kararlarda cumhurbaşkanlığı süreci bizim hızımıza artırıyor. Dolayısıyla da bu sistem ülkemiz için çok hayırlı olmuştur. Çok çok faydalı olmuştur. Zira karar mekanizmaları çok daha seri çalışıyor. Çok daha rahat adım atıyor. Kararlarını bu şekilde alabiliyor. Onun için de böyle bir sistemi dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de gördüğümüz gibi Türkiye de bu sistemi yakalamakla hamdolsun çok daha verimli neticeler almaya başlamıştır” şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekilme konusuna da değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün savunma bakanımız, Amerikan savunma bakanıyla da görüşmesini yaptı. Ve bu konuyla ilgili olarak da biz şu anda Amerika’yla bunun yanında NATO’yla görüşmeleri yapmak suretiyle Türkiye’nin Hamid Karzai’deki görev alanı ne olacak, burada neleri kabulleniyoruz, neleri kabullenmiyoruz? Bunların kararlarını aldık ve NATO müzakerelerinde de Biden’a şahsım gerek birebir görüşmemizde bunları konuştuk. Gerekse heyetler arası görüşmede bunları görüştük, konuştuk ve en ideal şekliyle Afganistan’daki bu adımı inşallah atmış olacağız.”

Diyarbakır’da AK Parti İl Danışma Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Biz sırtımızı başkaları gibi şu veya bu terör örgütlerine değil, Rabbimizin takdirine, halka yaslıyoruz. Biz gücümüzü 40 yıldır yanımızda dağ gibi duran aziz milletimizden alıyoruz’ açıklaması yaptı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın açıklamalarından satır başları şöyle: “Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırmamak için gece gündüz yol yürüyor, gayret gösteriyoruz. Biz sırtımızı başkaları gibi şu veya bu terör örgütlerine değil Rabbimizin takdirine, halka yaslıyoruz. Biz gücümüzü 40 yıldır yanımızda dağ gibi duran aziz milletimizden alıyoruz. Kahraman anneleri bugün bizzat ziyaret ederek, bugüne kadar Bakan arkadaşlarım, belediye başkanlarım, kadın kollarım defaatle ziyaret ettiler. Bugün de ben tüm heyetimle birlikte ziyaret ederek bu gerçeği ortaya koyacağız. Şimdi yeni bir adım atıyorlar, Doğu Masası, Doğu Projesi, yahu neredeydiniz bugüne kadar. Biz bugüne kadar ne Doğu’dan koptuk ne Güneydoğu’dan koptuk. Devamlı burada olduk. Bölücü terör örgütünün akıttığı kandan gözyaşından habersizler. Evladını Kandil’deki terör baronlarına kaptıran annelerin dinmeyen yürek sızısından habersizler. Kamu görevlilerimizin fedakarlığından habersizler. Kafalarına geçirdikleri at gözlüklerinden sadece kendi sır dünyalarını görüyor, çıkarlarından başka hiçbir şeyi umursamıyorlar. Bu partinin çatısı altında terörü ve şiddeti övmediği müddetçe, meselesi memleket ve millet olan herkese yer vardır.”   (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir