KUYUMCULUK VE MÜCEVHERAT FUARI AÇILDI

MEZOPOTAMYA ULUSLARARASI FUAR VE KONGRE MERKEZİ'NDE DÜZENLENEN TÖRENDE KONUŞAN VALİ MÜNİR KARALOĞLU," KUYUMCULUK VE MÜCEVHER SEKTÖRÜNÜN STRATEJİK BİR SEKTÖR" OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (BERİTAN KAYA/DİYARBAKIR-İHA) Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, kuyumculuk ve mücevher sektörünün stratejik bir sektör olduğunu söyledi.

MEDYA21- Diyarbakır’da Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde Start Fuarcılık tarafından organize edilen Mezopotamya Kuyumculuk, Kuyum Makineleri ve Franchise Fuarı’nın açılışı törenle yapıldı.  Kuyumculuk ve mücevher alanında üretici, ihracatçı ile franchise veren firmaları buluşturan Fuar, 8 Kasım’a kadar açık kalacak.

Fuarın açılış kurdelesini katılımcılarla birlikte kesen Vali Münir Karaloğlu, kuyumculuk ve mücevherin tarih boyunca stratejik bir sektör olduğunu ve insanlığın var olduğu sürece önemini koruyacağını belirterek, insanlığın anavatanı olarak nitelendirdikleri Mezopotamya’da ilk yerleşik hayata geçildiğini, kültür tarımının yapıldığını, hayvanın evcilleştirildiğini söyledi. Vali Karaloğlu, bu coğrafyanın ilk takının ve mücevherin üretildiği yer olabileceğini de ifade ederek, şöyle dedi:

“Mücevherciliği dünyaya bu coğrafya ihraç etmiştir, hala da etmeye devam ediyor. Amerika’ya gidiyorsunuz gözünüzü alamıyorsunuz vitrinden. Dükkana giriyorsunuz, Türkçe konuşan bir Süryani dostunuzla karşılaşıyorsunuz. Mezopotamya üretken bir coğrafya, medeniyetin temellerinin olduğu bir coğrafya. Elbette ki mücevherle ilgili, kuyumculukla ilgili de bu coğrafyadan daha çok söyleyecek lafımız olacak inşallah. Diyarbakır bir fuarlar şehri olsun’ diye gayretimiz var. Diyarbakır güzel bir pozitif hava yakaladı. Ülkemizde huzurumuz ve güvenimiz var. Diyarbakır’da huzurumuz, güvenimiz, pozitif bir havamız var. Rabbim, bu havamızı bozmak isteyenlere de fırsat vermesin. Zaman zaman böyle güzellikler birilerine batar. Battığını da görüyoruz. Onlar da aklını başına alsın. Bu şehrin huzura, birliğe, muhabbete ihtiyacı var. Diyarbakır emin adımlarla geleceği yürüyor. Yaptığımız ve yapacağımız bu sektörel fuarlar inşallah kentin hem ticari hayatını canlandıracak, hem de turizmi çok çeşitlendirecek ve destekleyecek.”

MÜCEVHER STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar ise, kuyumculuk sektörünün Türkiye için önemine değinerek, mücevher sektörünün stratejik bir sektör olduğunu söyledi. Kamar, özellikle son 4-5 yıldır dünyadaki ekonomik krizlerden dolayı altın ve mücevher ticaretinin ülkeler arasında çok önemli bir yer aldığını, bu nedenle farkındalığın artması gerektiğine inandıklarını dile getirdi. Kamar, şöyle konuştu:

“Bugün Türkiye’nin yaklaşık 6 milyar dolar mücevher ihracatı var. Yine kimsenin bilmediği turizm ihracatında, yaklaşık 5 milyar dolara yakın da turizm ihracatımız var. Türkiye’de iç piyasada satılan altınlarla beraber ortalama 20 milyar dolarlık bir ekonomiye karşılık gelmektedir. Dünyanın en büyük 5 pazarından bir tanesi Türkiye. Çin, Amerika, Rusya, Hindistan ile beraber Türkiye. En önemli 3 üreticisi İtalya, Çin, Türkiye. En büyük ihracatçılardan ikisi İtalya ve Türkiye. Biz dünyada mücevher sektöründe çok güçlü bir oyuncuyuz.”

Türkiye’de özellikle mücevher ihracatının İstanbul’dan yapıldığını fakat kentin belli bir doyum noktasına geldiğini düşündüğünü de anlatan Kamar, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bu ihracatın artışının artık Anadolu’nun diğer coğrafyalarından da çıkması gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili özellikle Kahramanmaraş önemli bir adım attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, büyük bir kompleksin açılışını gerçekleştirdi. Bunun gibi değişik coğrafyalarda kuyumculukla ilgili çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’nin bu potansiyeli var. Bu coğrafyada 7 bin yıllık bulunan altın takılar mevcut.”

Fuarın açılışında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı ve ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık ve Start Fuarcılık Genel Müdürü Ozan Öztürk de birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve katılımcılar, fuarda kurulan stantları gezdi, takıları inceledi. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir