GÜL, DİYARBAKIR ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ

ÇOCUKLARI TERÖR ÖRGÜTÜ PKK TARAFINDAN ZORLA DAĞA KAÇIRILDIĞI İDDİASIYLA 802 GÜNDÜR HDP DİYARBAKIR İL BİNASI ÖNÜNDE EVLAT NÖBETİNDE OLAN AİLELERİ ZİYARET EDEN ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL, "KADINA ŞİDDET DİYE ORTALIĞI AYAĞA KALDIRANLAR, BİR KADINA YAPILACAK EN BÜYÜK ŞİDDET VE BİR ANNENİN EVLADINDAN AYRI KALMASI EN BÜYÜK İNSAN HAKKI İHLALİ DEĞİL MİDİR" DEDİ. (MURAT BAŞAL/DİYARBAKIR-İHA) Çocukları terör örgütü PKK tarafından zorla dağa kaçırıldığı iddiasıyla 802 gündür HDP Diyarbakır il binası önünde evlat nöbetinde olan aileleri ziyaret eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Kadına şiddet diye ortalığı ayağa kaldıranlar, bir kadına yapılacak en büyük şiddet evlatlarından ayrı kalması değil midir? Çocukları 14 yaşında, dağlara çıkartılması kaçırılması bir insan hakkı ihlali ve zulüm değil midir, nerede dünyada insan hakkı savunucuları, nerede uluslararası insan hakları kurumları" dedi.

MEDYA21- Evlat nöbetindeki ailelerle bir süre görüşen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Kadına şiddet diye ortalığı ayağa kaldıranlar, bir kadına yapılacak en büyük şiddetin evlatlarından ayrı kalması değil midir? Çocukları 14 yaşında, dağlara çıkartılması kaçırılması bir insan hakkı ihlali ve zulüm değil midir? Nerede dünyada insan hakkı savunucuları, nerede uluslararası insan hakları kurumları?” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Adalet Bakanı Gül, HDP il binası önünde evlat nöbeti tutan aileleri de unutmadı. Ailelerle tek tek görüşen Gül, annelerin evlatlarından ayrılmasının da kadına karşı bir şiddet olduğunu vurguladı. Bakan Gül, evlatlarından ayrı kalan ailelerin insan hakları ihlaline de uğradığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’da annelerimizi ziyaret ettik, Cumhurbaşkanımızın selamlarını getirdik. Annelerimizin yanında olduğumuzu ifade ettik. Diyarbakır annelerimiz burada evlatlarına kavuşmak için yüksek bir sesle çığlıklarını duyuruyorlar. Bizler de devlet ve millet olarak yanlarındayız. Bu haklı feryatlarının daha yüksek sesle duyulması için her türlü bizler de desteğimizi veriyoruz. Az önce annelerimizle de birebir hepsinin hikayesini dinledik, 15-14 yaşlarında evlatlar hain terör örgütü PKK tarafından dağlara kaçırılıyor. Çocuk istismarından bahsedenler burada en büyük çocuk istismarı vardır. Kadına şiddet diye ortalığı ayağa kaldıranlar, bir kadına yapılacak en büyük şiddetin evlatlarından ayrı kalması değil midir? Burada aynı zamanda bir kadına yönelik en büyük şiddet vardır, bunu annelerimiz dile getiriyorlar. Yine insan hakları savunucuları bir annenin evladından ayrı kalması en büyük insan hakkı ihlali değil midir? Çocukları 14 yaşında, dağlara çıkartılması kaçırılması bir insan hakkı ihlali ve zulüm değil midir,? Nerede dünyada insan hakkı savunucuları, nerede uluslararası insan hakları kurumları? Burada bir insan hakları ihlali, bir zulüm ortadadır. Ama ne çocuk, ne insan hakları, ne kadın savunucularının burada seslerinin çıkmaması da tarihe düşülmüş, çok anlamlı manidar bir nottur. Ben Diyarbakır’dan tüm dünya insan hakları mekanizmalarını, kurumlarını, savunucularını, eğer bu konuda samimilerse bu feryadı, bu çığlığı duymaya davet ediyorum.”

EVLATLAR OKUL YOLUNDA OLMALI
Dağa kaçırılan evlatların okul yolunda olması gerektiğini de anlatan Adalet Bakanı  Gül, çocukların anne kucağında büyümesi gerektiğinin altını çizdi. Gül, “Evlatlarının yeri dağ değildir, annelerin kucağıdır. Bu çocukların okullarda olması, okul yolunda olması lazım, dağ yolunda değil. Bu konuda da devletimiz tüm imkanlarıyla, tüm kurumlarıyla annelerimizin yanındadır. Terörle mücadeleyi de kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Annelerimizin bu çığlığı terörü de bitirecektir. Kavuşan ailelerimiz var, inşallah diğerleri de kavuşacaktır” dedi. (İHA)

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir