COĞRAFİ İŞARETLİ YEMEKLER TANITILDI

MEDYA21-Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bahçesinde yapılan tanıtım toplantısına, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Haşim Elkaan, DTSO yönetim kurulu üyeleri, yöresel lezzetlere tat veren yemek aşçıları katıldı.

Değerleri geleceğe taşıyoruz

Yaptıkları toplantının gecikmiş bir lansman toplantısı olduğunu belirten DTSO Başkanı Mehmet Kaya, ”Oldukça iyi bir başlangıç yaptık.  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu işte yalnız başımıza değil, Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Esnaf odasıyla birlikte coğrafi işaretli ürünlerimizi ortaya çıkarmak, bunu tanıtmak, bununla ilgili olarak bunu ticarileştirmek ve bunu Avrupa’ya taşıyacak şekilde tescillendirmek temel hedefimizdir. Tabi bunu yaparken hem kültürümüzü koruyoruz, hem geçmişimize saygı göstererek, geçmişte bu topraklarda yaşayan insanların kültürlerine saygı göstererek aldığımız o değerleri de geleceğe taşıyoruz. Ama bunun en önemli dallarından biri de istihdam oluşturmaktır” dedi.

af920de4-a6ff-4bb8-b2e8-23d7c3d34bf0.jpg

Tescil bekleyen 54 ürün var

DTSO Başkanı Kaya, toplantıda birçok işletme sahibi bulunduğunu da ifade eden Kaya, “Bugün coğrafi işaretli 9 yöresel lezzet bulunmakta ama, burada bulunan insanların 54 adet coğrafi tescil bekleyen ürünleri var. Bunların bir kısmı askıda bir kısmı inceleme safhasında bunlarla birlikte 2021 yılın sonuna kadar da bunların tescilini alacağız. Ama biz tescil etme sürecini ilçelerimizde ve kentte insanlarımızla konuşarak, burada halen evlerin mutfağında kullanılan ürünleri tescilleyerek ticarete de kazandıracağız. Hedeflerimizden bir tanesi de budur” diye konuştu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir