• DOLAR
  %0,00
 • EURO
  %-0,16
 • ALTIN
  %-0,08
 • BIST
  %0,14
DAVUTOĞLU, ANADİLDE KONUŞMA VE EĞİTİM HAKKI TARTIŞILAMAZ

DAVUTOĞLU, ANADİLDE KONUŞMA VE EĞİTİM HAKKI TARTIŞILAMAZ

Şırnak’ta STK ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, anadilin önemini vurgulayarak, “Anadilde konuşma, eğitim yapma insanlara verilen bir lütuf değil, Allah tarafından verilen bir haktır ve bu hak tartışma konusu yapılamaz” dedi.

MEDYA21- Şırnak’ta STK ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, anadilin önemini vurgulayarak, “Anadilde konuşma, eğitim yapma insanlara verilen bir lütuf değil, Allah tarafından verilen bir haktır ve bu hak tartışma konusu yapılamaz” dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, temasları kapsamında Şırnak’ta sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerine hitaben konuşma yaptı. Davutoğlu, Ortadoğu otoriter düzenlerine benzer şekilde, ülkeyi yönetenlerin resimlerinin ve isimlerinin her yere yazılmasından hicap duyduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı’nın resimlerinin her yerde, sokaklarda sürekli ve daimi olarak bulunmasının demokratik sistemlerde görülen bir uygulama olmadığını söyledi.

Davutoğlu, “Biz bunu Suriye’de, Mısır’da başka yerlerde gördük. 12 Eylül döneminde de gördük. Nedir bu merak? Ne zaman çıkar bu merak biliyor musunuz? Sistem otoriterleşmişse, milletin özünden, ruhunda kopulmuşsa, milletin kalbine ismini yazdıramayanlar dağa, taşa, binaya, çevreye isimlerini, resimlerini asmaya başlarlar” ifadelerini kullandı.

“Tek tipçiliğe karşı çoğulcu, tek adama karşı ortak akılla davranan bir kültür, ötekileştirmeye, dışlamaya karşı kapsayıcı bir demokrasi anlayışı, yolsuzluklara karşı siyasi ahlak, dünyaya kapalılığa karşı özgürlükçü, demokrat yeni bir Türkiye” idealinden bahseden Davutoğlu, gelecek seçimlerde oyların sadece partilere verilmeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Özellikle bunu Doğuda ve Güneydoğuda zikrediyorum. Çünkü Türkiye’de otoriterleşmeyi tahrik edenler, kökleştirmek isteyenler önce Doğuda, Güneydoğuda gerginliği tırmandırmayı tercih ettiler geçmişte de, şimdi de. Gelecek Partisi’nin vizyonu açıktır. Vatandaşların eşit vatandaşlık ilkesi etrafında bir araya geldiği, insan hak özgürlüklerinin teminat altına alındığı, kültürel hakların hiçbir ayrımcılık olmadan yaşandığı, yolsuzlukların engellendiği bir yeni Türkiye vizyonu. Bir taraftan bugün çok sevindim, İdil’de, Şırnak’ta ve şimdi Cizre’de, büyük bir muhabbet ortamı gördüm. Bu diyarlara aşık birisi olarak gördüğüm muhabbetten, sevgiden büyük bir mutluluk duydum. Buralara ilim adamı olarak geldim, Dışişleri Bakanı olarak geldim, Başbakan olarak geldim, Başbakanlığı bıraktıktan sonra konferanslar için geldim ve şimdi Gelecek Partisi lideri olarak geldim. Her seferinde bu yöre insanının misafirperverliğini, asaletini gördüm. Üzüntü duyduğum husus ise şu; her yere sirayet etmiş bir karamsarlık gördüm. ‘Nerede okuyorsun’ dediğim gençlerde, ‘Sonra ne olacağımız önemli’ diyen soru işaretleriyle karşılaştım. İdil’de esnaf Abdullah bey, öğlen 3’e kadar tek bir siftah yapmadım dedi.”

“BEKAMIZI ORTAK AİDİYET BİLİNCİ KORUR’’

Türkiye’de, Ankara’da bu ülkenin geleceğinin ne olacağını tayin etme hakkına sahip olduğunu sananların herkese parmak salladığını da anlatan Daıvutoğlu, şöyle devam etti:

“Parmak sallayarak vatandaşlardan üstün bir yerde olduğunu iddia etmeye çalışıyorlar. Sayın Erdoğan’a ve Sayın Bahçeli’ye buradan sesleniyorum, sizler bu ülkenin sahibi değilsiniz, sizler 84 milyonun kaderine tek başına hükmetme hakkına da sahip değilsiniz. Sizin bu ülkedeki hakkınız 84 milyonda birdir. Her şeyi tekleştirmeye çalışanlara karşı, biz herkesi birleşmeye çağırıyoruz. Birinci ilke, eşit vatandaşlık bilinciyle buluşmamız. ‘Milli beka’, ‘Beka tehdidi’ dedikleri hususta da şunu zikredelim; evet, zor coğrafyalarda askeri gücün olması lazım, ama bekamızı koruyacak olan sadece askeri güç değildir, ortak aidiyet bilincidir, hepimizin bu ülkeye kendimizi ait hissetmemizdir. Bu ülkede barış olacaksa -ki olacak- kalıcı olacaksa -ki kalıcı olacak- Kürtlerin haklarını Türkler, Alevilerin haklarını Sünniler korumaya ve savunmaya başladıkları zaman olacak. İlk defa bir parti programına- Gelecek Partisi- anadilde eğitim başlığını koydu ve bu hak tartışma konusu yapılamayacak.” HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?