DEM PARTİ VE AK PARTİ ARASINDA POLEMİK BÜYÜYOR…

MEDYA21- Yerel seçime sayılı günler kala partiler son kozlarını oynuyor. Oynuyor oynamasına ama öyle eskisi gibi projeler ve mertçe değil, birbirlerini teknolojiyi de en acımasız şekilde kullanarak, akla hayale gelmeyen yöntemler ile suçlayarak. Bu etkili olur mu, olmaz mı 1 Nisan sabahı göreceğiz. Fakat benim sahada en azından Diyarbakır’da gördüğüm, izlediğim kadarıyla pekte etkili olmayacağı yönünde.

Diyarbakır’da son günlerde seçimin favorisi AK Parti ve DEM Parti arasındaki tartışma ve polemik aslında yukarının aşağıya yansımasından başka bir şey değil. Nasıl ki Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başta CHP ve diğer muhalefet partilerine ve adaylarına yönelik DEM Parti’yi kast ederek, ‘Teröristlerle işbirliği’ yapmakla suçlaması ile muhalefetin de yasal olarak seçime girmesin de hiçbir sakınca olmayan DEM Parti ile aynı karede görülmek istememesi gibi.

Diyarbakır’da son günlerde AK Parti ve DEM Parti arasında sert tartışmalara şahit oluyoruz. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Halis Bilden ve Milletvekili Galip Ensarioğlu, 2019 yerel seçiminde Hani hariç DEM Parti’nin büyük farkla kazandığı Lice, Kocaköy, Kulp, Silvan, Hazro, Eğil ve Dicle ilçelerinde DEM Parti ve milletvekillerine sert sözler ile yüklendi.

AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu, DEM Parti ve 8 milletvekilini kast ederek, ‘Bunların hizmet, millet ve Kürtlük gibi bir dertleri yok. Yıllarca insanların duygularını istismar ederek, mağdur rolüne bürünen bu zihniyetin, insanımızı mağdur etmekten başka bu topluma bir faydası olmamıştır. Mecliste görev yapmama rağmen iki üç tanesini anca tanıdığım vekillerini siz yolda görseniz tanımazsınız. Sizi kandırmalarına fırsat vermeyin’ dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden de DEM Parti’yi hedef tahtasına koyarak birileri gibi molotof, top, ateş, mermi ve silaha talip olmadıkları ifade ederek, ‘Biz projelerimizle geldik, biz hizmetimizle geldik. 22 yıldır AK Parti bu ülkenin her köşesine hizmet getirdi, getirmeye de devam ediyor. Bunların yapmış olduğu tek bir iş yok, çaktıkları tek bir çivi yok, sadece sömürü, bizim Kürt kardeşlerimizin en hassas duygularını sömürerek kendi saltanatlarını sürdürüyorlar’ dedi. Bilden Rudaw Televizyonuna kayyumlarla ilgili verdiği demeçte ise, ‘Mecbur kalındığı için kayyum atanıyor. Bunlar hukuk dışı işlere karıştığı, suç işledikleri için kayyum atanıyor’ demesi özellikle seçmen tarafından ‘Kayyumları savunmak’ olarak nitelenerek tepki gösterildi. Yani bir nevi ters tepti.

Tabi bu sözlere DEM Partililer tarafından aynı sertlikte cevap buldu. DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Galip Ensarioğlu’na ‘Çıkmış bir otobüsün üstüne, otobüsün üstünde ‘Ser sera ser çava’ (Başım gözüm üstüne) yazıyor. Meclis’te ‘Ser sera ser çava’ dediğimizde mikrofonumuz kapatılıyor. Onlar Ankara’da kurt olup gelip Amed’de Kürt olanlardır. Ensarioğlu gibi kendini bilmezler, Soylu’nun ağzıyla Kürt halkına söz söyleyenler kayyum rejimin kapı bekçiliğini yapanlar ne Kürt halkına, ne DEM Parti’ye, ne de bizim siyasal çizgimize söz söyleyemez, söz söyletmeyiz. Hadlerini bilsinler’ sözleriyle yanıt verdi.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren de, Galip Ensarioğlu’nu ihale takipçiliği ile suçlayarak, ‘Tırşikçi’ yakıştırmasında bulundu. Tırşık, bir Kürt yemeği iken, ‘Tırşıkçi’ ise, Kürt toplumunda güçlüden yana olan, yağcı, yalaka, oyunu satan kişilere verilen isim olarak nitelendirilmektedir.

Belli ki bu tartışmalar daha da sertleşerek devam edecek. Bu tartışmalara en iyi cevap, İnsan Hakları Derneği tarafından Diyarbakır’da düzenlenen ve iki gün süren ‘Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansına’ katılan aydınlar tarafından geldi. Aydınlar, ‘Kürt meselesinin seçime malzeme yapıldığı’ konusunda ortak görüşe sahipler ve haksızda sayılmazlar. Çünkü Kürtler ve Kürt meselesi seçimden seçime gündeme getirilip konuşuluyor. Çözümü konusunda bir arpa yol dahi alınmıyor.

Bu arada kayyumlar böylesine gündemde ve tartışma konusuyken, AK Parti’nin kayyum söylemlerine bir darbe de merkez Bağlar ilçe Belediyesi Başkanı Kayyum Hüseyin Beyoğlu’ndan geldi. Göreve geldiğinde kardeşi Haşim Mertoğlu’nu Belediye Başkan Yardımcısı yapan, hakkında yolsuzluk nedeni ile yurtdışı yasağı bulunan Beyoğlu, bu kez de giderayak oğlu Mustafa Beyoğlu’nu Bağlar Belediyesi Personel Limited Şirketi üzerinden işe aldı. Daha önce işi aldığı baldızı Deniz Gürdeğir’i ise başkan yardımcısı yaptı.

Sevgiyle kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir