Diyarbakır’a tramvay ve yeni üniversite geliyor

MEDYA21 –Basın mensuplarıyla bir araya gelen İl Başkanı Aydın, Diyarbakır’ın artan eğitim ihtiyacına karşılık ikinci üniversitenin kurulmasıyla ilgili çalışma yürüttüklerini, ulaşım sorununu çözecek tramvay sistemi için de Çarşamba günü ihaleye çıkılacağını söyledi. Kentin geleceğine yön verecek ulaşım ve eğitim projeleriyle ilgili bilgi veren İl Başkanı Aydın, Diyarbakır’ın büyüyen bir kent olduğunu ve bu yüzden ulaşım sorunu yaşadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Şehrimizin en büyük sorunlarından olan ulaşım sorununu tedavi edeceğine inandığımız ve uzun yıllardır beklediğimiz tramvay yani raylı sistem projesidir. Valimiz ve Büyükşehir belediye başkanlığımızın da büyük destek ve gayreti ile tramvay yatırımının ön çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Çok şükür Çarşamba günü tramvay yatırımının uygulama projesi için ihaleye çıkılacaktır. Uygulama projesinin ihalesinden sonra artık yapım ve inşaat süreci başlayacak, ardından da inşallah ilk kazma vurulacaktır. Yerel yönetim ve merkezi yönetimin tüm imkânlarını bir araya getirerek Allah’ın izniyle tramvayı şehrimize kazandıracağız. Tramvay ve raylı sistem projemiz öncelikle Dağkapı ile Eğitim Araştırma Hastanemiz arasındaki 14 kilometrelik hatta, 23 istasyondan oluşacak ve 2024 yılına kadar tamamen hizmete girecektir.”

“DİYARBAKIR’IN DA SURKENT’İ OLSUN”

Diyarbakır’da ikinci bir üniversite için çalışmaların sürdürüldüğünü de anımsatan AK Parti İl Başkanı Şerif Aydın, bu konuda “Ankara’nın Bilkent’ine karşılık Diyarbakır’ın da Surkent’i olsun” parolasını benimsediklerini ifade ederek, şöyle dedi:

“Diyarbakır’ımız da üniversite olarak sadece Dicle Üniversitesi bulunmakta olup mevcut öğrenci kapasitesi 29 bin civarındadır. 595 bin nüfuslu Elazığ’da 41 bin üniversite öğrencisi, 758 bin nüfuslu Erzurum’da 73 bin üniversite öğrencisi eğitim görürken; sadece 112 bin lise öğrencisinin bulunduğu 1 milyon 700 bin nüfuslu şehrimizde 1 üniversite ve 29 bin üniversite öğrencisi ile yükseköğretimin sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Bu kapsamda en azından ikinci bir üniversitenin kurulması çok önemli ve acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkmaktadır. Bu nedenle şehrimizdeki ve Batıdaki şehrimize sevdalı bazı dostlarımızın ortak paydada buluşturmak suretiyle Diyarbakır’ımıza vizyon, misyon, nitelik ve kampüs olarak yakışır bir vakıf üniversitesinin Kayapınar ilçemizde kurulması için çalışmalar yapmaktayız. Vakıf üniversitesi olarak kurulacak olan Surkent Üniversitesi ilimizin dışında bölge illerimize de hitap edecek, ideolojik paradigmalardan uzak ve eğitim odaklı, Batıdaki gözde üniversiteler standardında kaliteli bir eğitim yuvası olacaktır.”

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir