‘DİYARBAKIR’DAN TÜRKİYE’YE YENİ BİR ÇIKIŞ YOLU BEKLİYORUZ’

MEDYA21– Toplumsal Mutabakat Derneği Genel Başkanı Mahmut Şimşek, Diyarbakır’da bugün toplu açılış törenine katılmak üzere kente gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklentileri olduğunu belirterek,  “Diyarbakır’dan Türkiye‘ye yeni ve modern bir çıkış yolu bekliyoruz” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan TMD Genel Başkanı Mahmut Şimşek, kadim şehir Diyarbakır’ın Ortadoğu’nun demokrasi bahçesi olduğunu vurgulayarak, her düşünceyi ikliminde ve hoşgörüsünde barındırmış, çok kültürlülüğe hep müsaade etmiş kentin, son yüzyılda Ortadoğu topraklarının muhatap olduğu kanlı kaotik ortamlardan uzak dursa da etkilendiğini ve istikrarıyla oynanmaya çalışıldığını savundu. Şimşek, açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi:

“Tüm olumsuz dayatmalara rağmen bu şehir ve bu halk inançlı duruşunu bozmamış, terör davetlerine de icabet etmemiştir. Diyarbakır bölgenin ekonomik, demokratik ve kültürel anlamda gemici feneridir. Ama aynı zamanda vefalı ve inançlı dostlarının dostudur. Sayın Devlet Başkanıyla 2005 de defacto olarak başlayan ilk demokratik adımların zaman zaman akametlere uğradığı bilinmektedir.  Bugünün siyasi seçenekleri, yeni, zero bir Anayasanın yerini bulması, 2023 seçimlerinden sonraya kalacağı, ancak eski reformların onarımı kadar, yeni ekopolitik reformlara pratiğiyle ihtiyacımızın olduğu da kendini dayatıyor.  Şüphesiz demokratik birlik ikametgahının adresi ‘Kapsayıcı Devlet’ de diyebileceğimiz hakem devlettir. Bu ülkenin ortak bir toplumsal mutabakata şiddetle ihtiyacı var. Kapsayıcı hakem devlet için akılcı, modern ve sahada duyulan yeni reformlar ertelenmemeli. 2023 ten sonra muhtemel yeni Anayasa için demokratik bir iklim ve ortam sağlanmalıdır. Başkanlık sistemi, yeni anayasadan önce reformlarla Kürt halkına ve Türkiye halkına totalde anlatılmalı. Bunu anlatacak en duyarlı en anlaşılır ve en dinlenilir dil Devlet Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan dili olabilir diye düşünüyor ve kendilerinden Diyarbakır’dan Türkiye’ye yeni ve modern bir çıkış yolu bekliyoruz. Evet, Toplumsal Mutabakat’a şiddetle ihtiyacımız var. Kürt Halkı, en çok hendek-çukur ve Fetö rezaletinden sonra ihmal edildiğini sanıyor. Bölge insanı ülke genelinde yaşadığı yerden artık, militanla yöneticiyi, siyasetle bürokrasiyi, aidiyetle şovenizmi, kimlikle yurttaşlık bağını, savaşla barışı, silahla sandığı ayırabildiğini, kavradığını söylemek ve anlaşılmak istiyor. Toplumsal Mutabakat Derneği olarak, yeni ve demokratik yol işaretlerini sayın Devlet Başkanının ağzından duymak istiyoruz.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir