DÜ YEMEKHANESİNDEKİ 22 İŞÇİNİN İŞİNE SON VERİLDİ

DİYARBAKIR DİCLE ÜNİVERSİTESİ 'DE BULUNAN VE TAŞERON BİR FİRMA TARAFINDAN İŞLETİLEN YEMEKHANEDE ÇALIŞAN 22 YEMEKHANE ÇALIŞANI İŞTEN ATILMASINI TÜM İŞ KONFEDERASYONU İLE TÜM SAĞLIK İŞ SENDİKASI DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞI'NA ÜYE İŞÇİLER TARAFINDAN PROTESTO EDİLEREK, MAAŞ BORDROLARINI YIRTTILAR. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Dicle Üniversitesi'de (DÜ) bulunan ve taşeron bir firma tarafından işletilen yemekhanede çalışan 22 yemekhane çalışanı işten atılmasını Tüm İş Konfederasyonu ile Tüm Sağlık İş Sendikası Diyarbakır İl Başkanlığı'na üye işçiler tarafından protesto edilerek, maaş bordrolarını yırttı.

MEDYA21– DÜ yemekhanesinde görevli taşeron işçilerinin işine son verilmesi, Tüm İş Konfederasyonu ile Tüm Sağlık İş Sendikası Diyarbakır şubesine üye işçiler tarafından protesto edilirken, maaş bordroları da yırtılarak yera atıldı.

DÜ yemekhane çalışanları hiçbir gerekçe gösterilmeden taşeron firma tarafından işten çıkarıldıklarını iddia etti. DÜ poliklinikleri önünde bir araya gelerek duruma tepki gösteren işçilere, aileleri ve hasta yakınları da destek verdi. İşçiler adına basın açıklaması yapan Tüm İş Konfederasyonu Diyarbakır İl Başkanı Ümit Umdu, korona virüs sebebi ile hayatını kaybeden bütün sağlık çalışanları ve özellikle Dicle Üniversitesi hastanesinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları Doç. Dr. Abdülmenap Güzel, hemşire Leyla Çiçek ve teknik bakım personeli Murat Kaymak’ı rahmetle yad ederek, görevi başındaki tüm sağlık çalışanlarını saygı ile selamladığını söyledi.

HAKSIZ YERE İŞTEN ATILDILAR
Yemekhanede çalışan 22 işçinin haksız yere işten atıldığını savunan Umdu, “Daha önce defalarca dile getirdiğimiz ve kadro almaları için mücadele ettiğimiz 22 yemekhane çalışanı kardeşimiz pandemi döneminde işsiz bırakılmış ve aileleri ile birlikte adeta açlığa mahkûm edilmiştir. Yetkililer buradan sadece şunu bilmelidirler ki 22 kişiyi değil bu çalışan 22 işçi arkadaşlarımızın eşlerinin ve çocuklarının geleceklerini tehlikeye atmış olup ekmeklerine mani olmuşlardır. Bu bağlamda buradan yüksek bir sesle tekrar dile getiriyoruz. Herkes hakkını alana kadar özellikle bu işçi arkadaşlarımız işlerine iade edilene kadar hep birlikte ayrışmadan mücadele edeceğimizi belirtirken yüksek bir sesle diyoruz ki birlikte başaracağız” diye konuştu.
Yapılan açıklama ardından bordrolarını yırtan işçiler, alkışlı protestodan sonra olaysız şekilde dağıldı.  (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir