EĞİL’İN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Eğil’de yapımı devam ilçe stadyumu ile Asur Kalesi ve Ziyaret Tepesi’ni birbirine bağlayacak olan yürüyüş yolu çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Vali  Karaloğlu, yatırım projelerinde çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Eğil ile çevresinin tarihi, kültürü, doğası ve coğrafyasıyla çok önemli bir bölge olduğunu belirten Karaloğlu, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 2 Peygamber, 2 Nebi’nin kabirlerinin yan yana yer aldığını ifade ederek, Eğil Kalesi ile Ziyaret tepesini birbirine bağlayacak yürüyüş yolu inşa ettiklerini anlattı. Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Bölgeye gelen ziyaretçiler Eğil Kalesi’ni gezdikten sonra Ziyaret Tepesi’ni, peygamber kabirlerini yürüyerek ziyaret edebilsinler diye Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı eliyle güzel bir çalışma yapıyoruz. Onun da son aşamasına geldik. Eğil ilçesinde yaşanan değişim ve dönüşümü herkesin görmesi gerekir. Diyarbakır istikametinden eskiden Eğil’e gelirken ilçe karman çorman bir şehirdi. Eğil’in gerçekten çehresi değişiyor. İşte yeşil ve beyaz bir Eğil’e dönüşüyor. Aşağıda sahil düzenlemeleri, şehre girerken duvarların yenilenmesi, evlerin boyanması, yeşillendirme çalışmaları ve yeni park bahçeler gerçekten ilçeye soluk kazandırıyor.”

Eğil’in inanç, kültür ve doğa turizmi açısından en önemli bölgelerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini de ifade ederek, “El birliğiyle, vatandaşımızla beraber bölgeyi, inşallah hem huzurun, hem güvenin, hem de vatandaşın geçimini daha kolay yapabileceği imkanlara kavuşturacağız” dedi.

İnceleme ve denetlemelerde Vali Karaloğlu’na, Eğil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İdris Arslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan ile Daire Başkanları eşlik etti. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir