EKAY, ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETECEK

default

MEDYA21– Büyükşehir Belediyesince Karacadağ Çöp Depolama Sahası’nda Yap-İşlet-Devret modeliyle 20 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen EKAY projesinde, çöp depolama sahasında sürdürülen rehabilitasyon çalışmalarının %90’ını tamamlandı. Daha önce atıklardan çıkan ve havaya karışan dumanlar rehabilitasyon çalışmasıyla söndürüldü, çöp görüntüsü yok oldu ve alana toprak serildi.

Deneme üretimi gerçekleştirildi

Projede kapsamında 2 bin 50 metrekarelik enerji üretim santrali kurulan alanda, 10 bin metreküplük gaz balonu monte edildi. Çöp sahasında üretilen gaz toplama sistemleri balonu dolduruldu. Tüm teknik test ve kalibrasyon çalışmaları tamamlanan testin birinci etabı elektrik enerjisi üretimine hazır hale getirildi. Proje kapsamında ilk hedef olarak belirlenen elektrik enerjisinin deneme üretimi gerçekleştirildi. İkinci aşamada ise, alanda düzenli depolama sahası ve ayrıştırma ünitelerinin inşasına başlanacak.

Vali Münir Karaloğlu yaptığı açıklamada, kentin 50 yıldır hiç karışılmamış vahşi çöp depolama problemini çözmek üzere EKAY projesinin ihalesini geçen yıl Temmuz ayında yaptıklarını söyledi.  Bugüne kadar kent merkezi ve tüm ilçelerin tamamında çöplerin vahşi depolama yöntemiyle toplandığını belirten Karaloğlu, “Bu çağda bu olmaz. Geçen sene Haziranın 16’sında Diyarbakır’da göreve başladım. Temmuz’un 17’sinde tam bir ay sonra Diyarbakır’da ihale ettiğim ilk iş bu çöp meselesidir” dedi.

Karaloğlu, “Bu şehri yıllardır yöneten zihniyetler bu probleme el sürmemişler. EKAY projemizle Bağlar ilçemizdeki merkezde çöpleri biriktirmiş olduğumuz alandaki yer düzenlemesi bitti. Alandaki gazı topladık, elektrik santralimiz kuruldu. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde vahşi çöp depolama alanında oluşan metan gazından ilk defa elektrik üretimine başlayacağız” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir