• DOLAR
  13,7143
  %0,20
 • EURO
  15,5860
  %0,23
 • ALTIN
  787,03
  %0,15
 • BIST
  2.005
  %1,19
HDP’Lİ ÖZDEMİR TAHLİYE EDİLDİ

HDP’Lİ ÖZDEMİR TAHLİYE EDİLDİ

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir, 6 aylık tutukluğun ardından bugün tahliye edildi.

MEDYA21-Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir’in tutuklu olarak yargılandığı davaya Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Özdemir, duruşmaya 16 Kasım 2020 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılırken, avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç duruşmada hazır bulundu.
Yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirildiği öne sürülen bir dokümanda adı yer aldığı gerekçesiyle ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla suçlanan Özdemir, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu.
MÜKERRER YARGILAMA İTİRAZI
Özdemir’in avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç da, müvekkillerinin sadece isminin bir dokümanda geçmesi nedeniyle ‘örgüt üyesi’ olarak suçlanamayacağını savundu. Avukat Kılınç, Özdemir’in daha önce Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığını ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini, aynı suçlamayla yargılanmasının mükerrer yargılanma olacağını belirterek, davanın reddini istedi.
İSTİNAF KARARI BEKLENECEK
Mahkeme, davanın reddine ilişkin talebin, Özdemir’in ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen davasının Bölge Adliye Mahkemesi’nden çıkacak sonucuna göre değerlendirilmesine karar verdi. Mahkeme, delillerin toplanmış olmasını ve Özdemir’in tutuklu geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de yapılacak. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?