INTER AKADEMİ DİYARBAKIR’DA ŞUBE AÇTI

İTALYA'NIN KÖKLÜ FUTBOL KULÜPLERİNDEN SERİE A EKİBİNDEN INTER'İN, SPORCULARI YETİŞTİRMEK İÇİN KURDUĞU INTER AKADEMİ TÜRKİYE'NİN İKİNCİ AKADEMİSİ DİYARBAKIR'DA AÇTI. YABANCI ANTRENÖRLERİN GÖZLEM YAPACAĞI AKADEMİ DE BAŞARILI OLAN SPORCULAR, YURT DIŞI KAMPLARINA GÖTÜRÜLECEK. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) İtalya'nın köklü futbol kulüplerinden Serie A ekibinden Inter'in, sporcuları yetiştirmek için kurduğu Inter Akademi, Türkiye'deki ikinci akademisini Diyarbakır'da açtı. Yabancı antrenörlerin gözlem yapacağı akademi de başarılı olan sporcular, yurt dışı kamplarına götürülecek.

MEDYA21-Türkiye’de merkezi Mersin’de bulunan Inter Akademi, ikincisini şubesini Diyarbakır’da hizmete açtı. Inter Akademi Koordinatörü Hüseyin Kılavuz ve beraberindeki heyet, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Seyrantepe TOKİ yerleşkesinde bulunan halı sahada kayıt, ön izleme ve seçmeleri takip etti. 6-16 yaş arası çocukların eğitim göreceği akademide yabancı antrenörler, doktor ve diyetisyen ile dil eğitim hocaları da görev yapacak. Burada seçmeleri geçtikten sonra akademi de başarı elde eden genç sporcular hem yurt içi hem de yurt dışında kamplara dahil edilecek. Yaz boyunca sürecek olan akademi de başarılı sporcuların aynı zamanda İtalya’nın köklü futbol kulüplerinden Inter’e seçmeler için götürülecek.
ÖNCE İYİ BİR İNSAN, SONRA FUTBOLCU

Akademi ile ilgili açıklama yapan Inter Akademi Türkiye Koordinatörü Hüseyin Kılavuz, önce iyi bir insan, sonra iyi bir futbolcu yetiştirmeyi hedef aldıklarını belirterek, ”Yaz kamplarının hazırlıklarını yapmaya geldik. Biri yurt içinde diğeri yurt dışında bir kampımız var. Türkiye’de şu anda bütün okullarda tek tip antrenmanlar yapılıyor. Burada ne antrenmanlar yapılırsa diğer illerde de aynı antrenmanlar yapılacak. Bizler burada onun hazırlığını da yaptık.  Pandemiden kaynaklı sıkıntılarımız var. Onları aşarsak çok güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Bizim amacımız İtalya Inter Kulübü’ndeki bir sporcu neler yapıyor ise biz Türkiye’deki çocuğun da aynısını yapmasını istiyoruz. 6 ile 16 yaş arası gruplarımız var” dedi.

BURADA FUTBOLA HAYRANLIK VAR
Diyarbakır’da Avrupa’nın en büyük kulüplerinden olan Inter’in alt yapı konumunda olan futbol okulunu açtıklarını anlatan Diyarbakır Koordinatörü Abdulmütalip Süer ise, “Biz burada Avrupa ve dünya standartlarında üst düzey antrenmanları uyguluyoruz. Burada bu eğitim okulu açmamızın sebeplerinden biri de genç nüfusun çok fazla olması. Türkiye direktörümüz Hüseyin hocamızla birlikte çok güzel çalışma yapıyoruz. Yaz kamplarımız, yurt dışı kamplar ve seçmelerimiz olacak. Onlarla ilgili genel bilgilerimizi aldık ve tesisleşme yolunda son hazırlıklarımızı tamamladık. Bu yaza hazırlıklı, hızlı bir şekilde eğitime gireceğiz. Bu memleketin çocukları ve sporu seven bu halkı iyi bir seviyeye getirmek istiyoruz. Onlara her türlü imkan ve ortamı sağlayacağız, Avrupa kapısını açacağız, Türkiye liglerinde oynatacağız bütün desteklerimizle yanlarında olacağız” diye konuştu.

Diyarbakır Antrenörü Enver Aylak da, Diyarbakır bölgesinde iyi bir çalışma içerisine girdiklerini ifade ederek, “Sağlıklı yapılanma ile ilgili her yaş grubundaki gençlerimizle U-8 ve I-16 gruplarında 3 aydan bu yana çalışıyoruz. Gençlerimizi iyi bir yere getireceğiz. Bütün kulüplere kapımız açıktır ve iyi olan futbolcularımızı onlara göndereceğiz. İzleyecekler ve iyi olanları alacaklar” dedi. (İHA)

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir