KORONA VİRÜS BAKIRCILARI DA VURDU

"ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BU İŞİN İÇİNDEYİM. DİYARBAKIR'DA BAKIRCILIKLA UĞRAŞIYORUZ. DEDE MESLEĞİNİ DEVAM ETTİRDİĞİNİ SÖYLEYEN , 4 KUŞAK BU İŞİ YAPIYORUZ. 1944 BERİ BURADAYIZ DİYARBAKIR'DA TEK BAKIRCI İMALATIYIZ. BÖLGEDE BAKIRI HAM MADDE OLARAK ALIP İŞLEYEN TEK FİRMAYIZ. BAKIR ALANINDA BAKIRA DAİR AKLINIZA GELEBİLECEK NE VARSA ÜRETİYORUZ. İŞLEMESİNDEN TUTUP KALAYINA KADAR BAKIRA HAYAT VERİYORUZ. KISITLAMA TÜM SEKTÖRLERDE OLDUĞU GİBİ BİZİ DE ETKİLİYOR. GÖRÜNÜŞTE NE KADAR YEME İÇME SEKTÖRÜ GÖRÜNSE DE BİZİM DE HEDİYELİK EŞYA OLDUĞU İÇİN BİZİ HERKESTEN ÇOK ETKİLEDİ. 20 İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORUZ BURADA BERABER EKMEK YİYORUZ KAPANMALARLA KISITLAMA SÜRECİNDE DÜKKÂNLAR KAPALI BİZİM GIDA DA OLMADIĞI İÇİN MECBURİYETTE YOK CEBİMİZDEN İŞYERİ ÜCRETİ ÖDEMEYE DEVAM EDİYORUZ" DEDİ. (MERT GÜNAYDIN/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da ustaların el emeği ile birçok uygulamadan geçirilerek hediyelik eşya haline getirilen bakırcılık da korona virüsten nasibini aldı. Bakırcı esnafından Kemal Tanrıkulu, "Görünüşte her ne kadar yeme içme sektörünün korona virüsten daha çok etkilendiği görünse de hediyelik eşya satan iş yerleri de pandemiden yoğun şekilde etkilendi" dedi.

MEDYA21– Diyarbakır’da asırlardır büyük emek verilerek işlenen bakırdan elde edilen hediyelik eşyalar, günümüzün salgın hastalığı korona virüse yenik düştü. Özellikle turistlerin yoğun ilgisini çeken ve vatandaşların gün içerisinde hınca hınç doldurduğu Bakırcılar Çarşısı da, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi pandemi nedeniyl iş yapamaz hale geldi.

Bakırcı esnafından Kemal Tanrıkulu, görünüşte her ne kadar yeme içme sektörünün korona virüsten daha çok etkilendiği görünse de, hediyelik eşya satan iş yerlerinin de pandemiden nasibini aldığını söyledi.
Korona virüs nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini anlatan Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Çocukluğumdan beri bu işin içindeyim. Diyarbakır’da bakırcılıkla uğraşıyoruz. Dede mesleğini devam ettiriyoruz, 4 kuşak bu işi yapıyoruz. 1944’ten beri buradayız. Diyarbakır’da bakır imalatında tek kaldık. Bölgede bakırı ham madde olarak alıp işleyen tek firmayız. Kısıtlama tüm sektörlerde olduğu gibi bizi de etkiliyor. Görünüşte ne kadar yeme içme sektörü görünse de hediyelik eşya olduğu için bizi de herkesten çok etkiledi. 20 işçi çalıştırıyoruz, burada beraber ekmek yiyoruz. Kısıtlama sürecinde dükkanlar kapalı bizim gıda da olmadığı için mecburiyet de yok cebimizden işyeri ücreti ödemeye devam ediyoruz.” (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir