MİMARLAR ODASI: HEYKELLER KALDIRILMALI

MEDYA21-Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, havaalanı kavşağına yerleştirilen ve tartışma konusu olan heykellerin kaldırılmasını istedi. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin havalimanı mevkiinde bulunan Yonca Kavşağı’na dikilen ve alay konusu olan heykellere ilişkin basın açıklaması yaptı.
Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nin açıklamasında, “Kamusal alanda sergilenen her sanat nesnesi gibi heykel de salt bir sanat disiplini olarak düşünülmemelidir. Kamusal alanda heykel sanatının kültürel belleği koruma ve gelecek nesillere aktarma açısından etkili bir öğe olduğu düşünüldüğünde sürdürülebilir olmasının da sağlanabilmesi için çevre-heykel ilişkisini de tasarım ilkeleri arasına alınması gerekmektedir” görüşlerine yer verildi.
Projede kent sakinleri, sanatçılar ve ilgili meslek kuruluşlarının görüşlerinin dikkate alınmadığı belirtilen açıklamada, “Bir kez daha tekçi-ben merkezli bir pratik uygulamaya geçilmiş ve izleyiciye kavramsal bir deneyim sunamayan donatılar kamusal alanlara yerleştirilmiştir” denilen açıklama şöyle devam etti:
KATILIMCI SÜREÇLER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI
“Kamusal alanda heykelin çevre ile ilişkisi sosyal çevre bağlamında ne şekilde değerlendirildi, teknik olarak insan ölçeğinden neden uzaklaştı, neden folklorik ve oryantalist öğeler ile kültürün pazarlanmasına gerek duyuldu ve neden uygulama yapıldıktan sonra kentliler haberdar oldu? Tüm bu soruların açıklanan gerekçelere dayanacak cevapları verilmelidir, ihale edilen uygulama kaldırılmalıdır ve bundan sonra bu gibi konularda katılımcı süreçler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca ülkede zaten var olan, salgın hastalık ile beraber daha da artan ve hatta intihara kadar götüren işsizlik sorunlarının yaşandığı bu dönemde kamu kaynaklarının yanlış yönde tüketilmesinin sorumlularını kamuoyu önünde hesap vermeye çağırıyoruz.”  HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir