PİYANO İLE KÜRTÇE UZUN HAVA BULUŞTU

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DENGBEJ EVİNDE, PİYANİST TULUYHAN UĞURLU VE DENGBEJ SEYİTHAN KOÇ PİYANO İLE KÜRTÇE UZUN HAVALAR HARMANLADI. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej evinde, piyanist Tuluyhan Uğurlu ve dengbej Seyithan Koç piyano ile Kürtçe uzun havaları harmanladı.

MEDYA21- Piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, tarihi Sur ilçesinde bulunan Dengbej evinde düzenlenen programda, dillere destan sevdaların, doğanın, acının, hüznün, çoğu zaman gidenin ardından yakılan Kürtçe ağıtları ve uzun havaları anlatan dengbejlerle buluştu. Etkinlikte dengbej Seyithan Koç, ‘Cembeli’ parçasını, Tuluyhan Uğurlu’nun çaldığı piyano eşliğinde seslendirirken, Vali Münir Karaloğlu için de bestelediği Kürtçe uzun havayı okudu.

Vali Karaloğlu etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, yerel değerleri, kültürel unsurları koruma ve gelecek nesillere aktarma noktasında kendilerini görevli hissettiklerini söyledi. Valilik ve belediye olarak dengbejlere değer verdiklerini ifade eden Vali Karaloğlu, “Onlara sosyal medya üzerinden konserler yaptırıyoruz. Dengbejlerimiz belki çok yakın zamanda uluslararası tanınırlığı olan bir müzik grubuna dönüşecek” dedi.
Vali Karaloğlu, yerel kültürün en önemli sözlü taşıyıcıları dengbejlerle evrensel bir sanatçı Uğurlu’nun yaptıkları icrada, müziğin dilinin birbirine ne kadar yakın olduğunu gördüklerini vurgulayarak, kendisine sürpriz yapan dengbej Koç’a teşekkür etti. Vali Karaloğlu, “Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezimizde 2021 -2022 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat sezonunun açılışını yapacağız. Bu sene sezonumuza, yine bölgemizin en önemli değerlerinden birisi şair ve mutasavvıf Feqiyê Teyran ismini verdik. Yarın akşam Tuluyhan Uğurlu’nun orada bize bir konseri olacak, sizleri bekliyoruz” diye konuştu.
Çok köklü bir kültür mirasının mekanında dengbejlerle beraber olmanın, onları dinlemenin ve beraber meşk etmenin kendisi için büyük mutluluk olduğunu anlatan sanatçı Tuluyhan Uğurlu ise, “İnşallah bir proje haline getirip dengbejlerimizle tüm dünyada konser vermek istiyoruz. Bunu yapabiliriz. Burada olduğum için duygulandım, şeref duydum” ifadelerini kullandı. (iha)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir