SAZIN HİKAYESİ BELGESEL OLDU

 

 

 

 

SAZIN HİKAYESİ BELGESEL OLDU

Kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan sazın hikayesinin nesilden nesile aktarılması için Diyarbakırlı yönetmen Mehmet İsmail Çeçen, Türk Halk Müziğinin duayenlerinin hikayelerini dinleyerek ‘Ağaçtan Dervişe’ adlı uzun metrajlı belgesel film çekti.
Ödüllü yönetmen Mehmet İsmail Çeçen’in yönetmenliğini yaptığı belgesel filmde, sazın ağaçtan dervişe giden süreci anlatılıyor. Uzun metrajlı belgesel filmde, ünlü Saz ustası Hüseyin Eroğlu’nun Kahramanmaraş’ın köylerinden getirdiği ağaçları işleyerek saz haline getiriliş süreci ve ünlü halk ozanlarının sazla olan hikayeleri konu alınıyor.

Yönetmen Mehmet İsmail Çeçen, enstrümanlar üzerine yapmış olduğu araştırmalar sonucunda 5 aylık bir süre içerisinde film çekimlerini tamamladıklarını belirterek, “Filmin çekimlerini ustalarla yaparken ne kadar doğru bir iş yaptığımızı ve kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan sazın hikayesinin nesilden nesile aktarılmasından büyük mutluluk duyduk. Kahramanmaraş, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da yapmış olduğumuz çekimlerde müthiş bir dayanışma gördüm. Çekimlerini yaptığım üstatların misafirperverliği, sanata verdiği kıymeti gördükçe ne kadar doğru bir çalışmanın yapıldığına inandım” dedi.
Dünyaca ünlü halk ozanlarından Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Özlem Özdil ve Mazlum Çimen’in sazla tanışma hikayelerini ele alan belgesel filminin yapımcılığını Lily medya, Danışmanlığını Zuhal Akmeşe, Görüntü yönetmenliğini Cihat Bilen, hukuk danışmanlığını Mustafa Sevik, basın danışmanlığını gazeteci Ramazan Demir ve filmin sponsorluğunu ise Otostore Melih-Mevlüt Nazlıcan ve Selen Almaç Deniz yaptı.

(İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir