ŞİMŞEK: KÜRT SORUNU YERİNE, KÜRT DEMOKRATİK HAKLARI KAVRAMI KULLANILMALI

MEDYA21- Toplumsal Mutabakat Derneği (TMD) yöneticileri, yerelde ziyaretlerini hızlandırırken, Demokratik Kitle Kuruluşları (DKK), Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve vakıflarla sivil bir ortak düşünce sentezinin pay ve paydaşlarını oluşturma çabalarını dile getiriyor. Dernek yöneticileri, Sivil Ombudsman Platformu’nun (SOP) alt yapısını oluşturmak için şiddetin dışındaki her oluşum ile diyalog ve görüşmeye açık olduklarını ifade ediyorlar.

Diyarbakır Barosu yönetimine ve İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’a yaptıkları ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Toplumsal Mutabakat Derneği Genel Başkanı Mahmut Şimşek, yaptıkları çalışmalarda eksiklerini ve dostlardan öğrendiklerini not aldıklarının altını çizdi. Şimşek, “Diyarbakır il Müftümüz naif insan sayın Yavuz Selim Karabayır ile STK’ların kendilerine verdikleri kimi isimleri ve kullandıkları kimi tanımları, gençlere dadanan deist anlayışın sebeplerini konuşma fırsatı bulduk” dedi.

DİYARBAKIR BAROSU ZİYARETİ

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve yönetimine yapılan ziyarete ilişkin görüşlerini de açıklayan Genel Başkan Şimşek, çok yararlı geçen görüşmede siyaset sosyolojisinde bazı tanımlarda artık ezber bozmanın zamanı üzerinde durduklarını söyledi. Kavga ve sertlik çağrıştıran “Kürt sorunu” ve “Kürt meselesi” kavramları yerine “Kürt demokratik hakları” kavramının  kullanılmasının daha insani, rahmani, hak ve adaleti olgun bir atmosfere çektiği üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını  da anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

“Sivil Ombudsmanı anlamak ve anlatmak ise, ortak düşünce ürünü  ve uzun soluklu bir yoldur. Tek bir yapının omuzlayacağı bir şey değildir. Bunun yanı sıra DKK, STK, kanaat insanı  ve vakıfların da  yeniden yapılanmaya, kendilerini yenilemeye ihtiyacı var. Siyasetlerin ve kimi sivil unsurların bu konuda ezberlerini bozmaya niyetleri olmayabilir. Ama sanırız ülkemiz insanlarının yeni ve barışık bir dünya için yeni söylemlere, yeni mutabakatlara ihtiyacı olduğu da orta yerde duruyor.”

ASLAN’DAN TMD’YE ZİYARET

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Yaşar Arslan’ın partili arkadaşlarıyla Toplumsal Mutabakat Derneği’ne yaptığı ziyareti değerlendiren Şimşek, Arslan ve yöneticilerle gerçekleştirilen sohbette, ekonomi, demokrasi, gençlik ve “Kürt demokratik hakları” ile benzeri tanımların  güncel gerekçelerini ele aldıklarını ifade etti. “Bizi ziyaret eden ilk partinin YRP olması bizim için ayrı bir anlam taşıyor” diyen Şimşek, şöyle dedi:

“Gerek Baromuz yönetimi ve gerekse Yeniden REFAH  Partisi yöneticilerinin demokrasi için sivil mutabakatlara sıcak ve samimi bakışlarından doğrusu etkilendik. Şiddetin dışında her düşünce ve yapıyla ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Kadim Diyarbakır’dan özelden genele demokrasi için toplumsal mutabakatın gemici feneri Sivil Ombudsman Platformu (SOP) acele etmeden, hatasız inşa edilmelidir. Yol ve yol arkadaşlarıyla periyodik düşünce temasları ve ortak etkinliklerin yol işaretleri netleştikçe bu düşüncenin kitlelere daha iyi ve sağlıklı ulaşması sağlanacaktır.”  HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir