ZİNCİR OTELLER YATIRIMCI ARAYIŞINDA

DİYARBAKIR'DA OTELLER TAM KAPASİTEYLE ÇALIŞIRKEN, TURİZMCİLER REZERVASYON İÇİN DTSO' DAN İŞBİRLİĞİ TALEBİNDE BULUNMAYA BAŞLADILAR. (BERİTAN KAYA/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da oteller tam kapasiteyle çalışırken, turizmciler rezervasyon için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasından (DTSO) işbirliği talebinde bulunmaya başladı.

MEDYA21- Tarihi ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında önemli bir yere sahip olan Diyarbakır, özellikle kültür turizmi açısında yerli ve yabancı turistlerin dikkatini üzerinde toplamayı başardı. Son yıllarda yapılan çalışmalarla turizmde yaşanan hareketlilikle birlikte kentteki tüm otellerde doluluk oranı yüzde 90’nı aştı.

Turizm sektöründe ortaya çıkan canlılığın otellere olumlu yansıdığını belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, “Önümüzdeki iki ay içinde otellerde yer bulmak adeta imkansız hale geldi. Nihayetinde otellerde yer bulamayan tur şirketleri ve diğer misafirler Odamızdan destek talebinde bulunmaya başladılar” dedi.

Diyarbakır’da bulunan yerel ve zincir otellerin yatak kapasitelerinin mevcut talebi karşılayamaz hale geldiğini de anlatan Kaya, “Kültür ve İnanç Destinasyonu olarak Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı içerisine alan ve ‘Mezopotamya Altın Üçgeni’ adıyla tescillenen bölgenin en önemli kenti Diyarbakır’ın önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek miktarda turist çekecek. Bu hızlı gelişme ve turizmdeki hareketliliğe cevap verebilmek için mevcut yatak kapasitesinin 15 bin seviyelerine kadar çıkarılması gerekmektedir. Bu gerçeklikten hareketle ilimizde otel ve diğer turizm işletme belgeli tesislere olan ihtiyaç da hızla artmaktadır. Bu sektörlerde yatırım yapmak hem yatırımcılara büyük avantajlar sağlayacak, hem de kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizminin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Markalaşmış zincir otellerin yerel yatırımcı arayışına girdiğini de vurgulayan DTSO Başkanı Kaya, ”Her geçen gün hızla gelişen turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel ve ulusal, uluslararası zincir otellerin yatırımları da hızlanmıştır. Özellikle marka zincir otellerin ilimizde yatırımcı bulmak için odamızdan destek talepleri artarak devam etmektedir. Zincir otellerin ilimizde yatırımcı arayışına girmeleri oldukça sevindirici ve bir o kadar da umut vericidir. Oda olarak Diyarbakır’a yatırım yapmış ve yapacak olan bütün yatırımcılara gerekli tüm destekleri vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak, hem yerel, hem zincir otel ve diğer turistik işletme yatırımcılarını Diyarbakır’da yatırım yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir