TARİHİ KÜMBETLER ONARILIYOR

MEDYA21– Hazreti Zülküfil ve Hazreti Elyesa peygamberlerin türbesinin bulunduğu Eğil ilçesi, inanç turizminin merkezi olma yolunda her geçen gün aşama kaydederken, yerli ve yabancı turistlerin de gözdesi olmaya devam ediyor. Tarihi yapılarla da gündeme gelen ilçede, Eğil beylerinden ve doğum tarihi bilinmeyen ancak 1566’da vefat ettiği belirtilen 2’nci Kasım Bey ile 1553-1620 tarihleri arasında yaşayan oğlu Cafer Bey adına Kalkan köyünde yaptırılan kümbetlere nihayet el uzatıldı.

Tahrip olan ve yıkılmayla karşı karşıya kalan altıgen kümbetlerin, Kaymakamlığın girişimleri sonucu Eğil Belediyesi tarafından yapılan 627 bin 529 lira bedelli ihaleyle restore edilmesine karar verildi. Kümbetlerin aslına uygun biçimde restorasyonunun gerçekleştirilmesi için başlatılan çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.

Yetkililer, 2’nci Kasım Bey ve Cafer Bey kümbetlerinin Eğil için büyük önem arz ettiğini belirtirken, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmasını beklediklerini ifade ettiler. HABER MERKEZİ (Özel Haber)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir