TOPLUMSAL MUTABAKAT DERNEĞİ KURULDU

MEDYA21– Kısa adı (TMD) olan Toplumsal Mutabakat Derneği’nin kurucular kurulu, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokalinde düzenlediği basın toplantısı ile yeni bir STK olarak faaliyete başladıklarını ilan etti.

Kurucular Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Mahmut Şimşek, Dünya insanlarının sağlık, ekonomik ve hak ihlalleri kıskacında olduğunu belirterek, “Ülkemiz  ve özellikle kadim şehir Diyarbakırımız bu güncel durumdan nasibini almaktadır. Gerek iktidarın ve gerekse  muhalefetin siyaset ve siyasetçileri bırakın kendi aralarında, yerelde ve genelde halkla olan ilişkilerinde bile barışık oldukları söylenemez. Tüm siyasetlerin halkı kendince yönlendirdiği karmaşık bir dönemden geçiyoruz” dedi.

Demokratik birlik yerine, adeta bölünmeye çağrı yapanların çoğaldığına dikkat çeken Şimşek,
toplumsal mutabakatı savunanlar olarak şu ya da bu siyasetin değil, sivil demokrasi ve eşitliği güçlendirmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin istikrar ve huzuruna toplumsal mutabakatla katkı sağlamak ana hedefimiz olacak. İnsani ve rahmani değerlere ve bu değerleri yaşatmak ve yaşamak isteyenlere yaklaşımımız her zaman açık ve net olacaktır. Yaşadığımız  yerin siyaseti, ticareti, ekonomisi, sanayisi, kültürü, eğitimi, sağlığı ve sosyal adaleti üzerinde araştırmalarımız ve elbette sözümüz olacaktır. Bu konularda öncelikle sivil bir Ombudsman olmaya özen göstereceğiz. Sorunların ve ortamların iyileştirilmesinde olanakların ve adaletin tecelli etmesinde yerel ve genel yönetenlerle diyalog içinde olacağımız kadar, çözüm ve uzlaşı sağlamada yönetenlerin yanlış, hukuksuz uygulamalarına karşı duran, ikaz eden ve illa eşitlik için adaletli bir diyalog diyen, sivil baskı gücü olacağız.  Bu nedenle Toplumsal Mutabakat için tüm düşüncelere eşit mesafede durmaya ilkesel özen göstereceğiz. Ulusal ve uluslar arası toplumsal hak ve özgürlükleri için her insanı eşit ve aynı haklara sahip biliyoruz. Bu anlamada toplumsal mutabakat için sivil demokratik işbirliği yapmak ve sivil demokrasiyi güçlendirmeyi esas almaktayız.”

Dernek olarak demokrasi yolunda yol işaretlerinin sivil ışığı olmaya çalışacaklarının altını da çizen Genel Başkan Şimşek, “Bu ışığı devamlı görünür tutmanın öyle kolay olmadığını biliyoruz. Sivil toplumsal mutabakatı sağlamak için şiddet yanlısı olmayan, ideolojik saplantıya kapılmayan her sivil ya da yarı resmi DKK (DemokratikKitle Kuruluşu), STK (Sivil Toplum Kuruluşu) ve Vakıflarla birlikte çalışmaya özen göstereceğiz. Halkı bilgilendirmede yerel ve genel yönetimleri uyarı ve ikaz politikalarımız, panel, plenum, konferans, yüz yüze görüşmeler ve araştırmalarla olacaktır. Şehrimizde ve ülke genelinde sivil bir ombudsman platformunun oluşmasını ayrıca hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir