• DOLAR
  13,4726
  %0,72
 • EURO
  15,2894
  %0,96
 • ALTIN
  793,64
  %0,39
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
DENGBEJLER GENÇLERLE BULUŞTU

DENGBEJLER GENÇLERLE BULUŞTU

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kaybolmaya yüz tutan sözlü geleneğin ustası dengbejler ile lise öğrencilerini bir araya getirdi.

MEDYA21- Büyükşehir Belediyesi, sözlü kültürün dün ile bugün arasında köprü kurarak gelecek kuşaklara aktaran dengbejlik geleneğinin korunması ve tanıtılması hedefiyle sürdürdüğü etkinliklere devam ediyor.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle dengbej geleneğinin gençlere tanıtılması amacıyla “Dengbejler ve Z Kuşağı ile buluşuyor” projesi hazırladı. Proje kapsamında Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Eren Şahin Konferans Salonunda öğrenciler ve dengbejlerin bir araya getirildiği etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesinde görevli Araştırmacı Zeynep Yaş, öğrencileri dengbejlikle ilgili bilgilendirildi, kentteki dengbejleri anlattı. Süleyman Demirel Eğitim Kampüsündeki ‘’21 Klam 21 Dengbej’’ fotoğraf sergisiyle öğrenciler kentte yaşayan dengbejlerle ilgili bilgi sahibi oldu.

Programda dengbejler tarafından seslendirilen eserler, gençlerin beğenisini kazandı. Öğretmenler ve öğrenciler daha sonra arbane eşliğinde halay çekerek keyifli anlar yaşadı.

Projede yer alan öğrencilerden Muhammed Serdar Yaruk, dengebjlerle ilgili geniş kapsamlı çalışma yürüttüklerini belirterek, dengbejlerin yeni nesil tarafından unutulmaması amacıyla projeyi geliştirdiklerin söyledi.

Köprü olmak istiyoruz

Öğrencilerden Güven Yılmaz ise, gençlerin alışkın olmadığı bir alanda çalışma yürüttüklerini ifade ederek, “Amacımız, z kuşağı yeni tür şarkıları, pop, rock ve rap tarzı şeyleri dinlerken dengbejlik gibi eski kültürlerin unutulmasına karşın aradaki bağı korumaktır. Geçmişle gelecek arasında köprü olmak istiyoruz” dedi.

Hepimiz çok heyecanlıyız

Rojbin Baran da, etkinliğin geleneksel kültürü öğrenme açışında kendisine katkı sunduğunu vurgulayarak, “Dengbejlik kelimesi çok duyduğumuz fakat hakkında hiç bilgi sahibi olmadığımız bir kelimeydi. Bu gelenek hepimizin sahip olduğu, fakat hiç birinin tam olarak hiç bilmediği şey. Bu geleneği öğreneceğimiz için hepimiz çok heyecanlıyız ve mutluyuz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?