BENU-SEN ORTAYA ÇIKARILACAK!

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların dokusuna zarar verilmesini engellemek amacıyla başlattığı restorasyon kapsamında çevre düzenlemesi çalışmalarına da start verdi.

Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi Diyarbakır surlarının restorasyon çalışmaları kapsamında, surların etrafını kapatan yapıların yıkımını tamamlayarak çevre düzenlemesi için proje hazırladı.  Gecekondulaşmanın tarihi surların dokusuna zarar vermesini engellemek amacıyla yapılan kamulaştırma doğrultusunda hazırlanan proje ile geleneksel dokunun tarihi kimliği ve ihtişamı ortaya çıkarılacak.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından “Sur dışı Benu-sen çevre düzenleme projesi” adıyla hazırlanan çalışma, 26 ile 45 nolu burç arasında kalan bin 172 metrelik hat boyunca 36 bin 157 metrekarelik alanı kapsıyor. Projede; yürüyüş yolları, seyir terasları, bisiklet yolu, bisiklet park alanları, açık etkinlik alanları, anı fotoğraf noktaları, turizm danışma bürosu yer alıyor.

Burçlar ön plana çıkarılacak

Ziyaretçilerin Diyarbakır surlarını daha iyi izleyebilmelerinin hedeflendiği projede, Benu-sen, Yedi Kardeş ve Melikşah burçlarının ihtişamını ön plana çıkaracak şekilde seyir terasları ile anı fotoğraf noktaları oluşturulacak.

Tarihi dokunun özellikleri ve farklı kullanıcı gereksinimleri dikkate alınan projede, geçmiş ile bugün arasında köprü oluşturacak şekilde fiziksel ve sosyo-kültürel bütünlük sağlanacak.

Tarihi kimliğe uyumlu olacak

Alanın tarihi kimliği ve bulunduğu bölge dikkate alınarak kullanılacak kentsel peyzaj öğelerinin biçim, renk, doku gibi özellikleri bakımından uyumlu olması dikkate alındı. Yaya öncelikli ulaşım planı ile hazırlanan projede, tarihi doku ve çevresindeki trafik akışını bölgeden uzaklaştırılarak otopark kullanımı tarihi doku dışında tutulacak.

İhalesi yapıldı

Projenin 22 Mart’ta yapılan ihalesine 2 firma katıldı. İhalede firmaların teklif mektupları açıklanarak dosyalarında eksiklik olup olmadığı incelendi. İhaleyi kazanan firma, yasal mevzuat gereği belirlenen sürede teklifler incelendikten sonra açıklanacak. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir