• DOLAR
  %1,81
 • EURO
  %1,10
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %1,81
570 YERLEŞİM BİRİMİ İLE ULAŞIM KESİLDİ

570 YERLEŞİM BİRİMİ İLE ULAŞIM KESİLDİ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, kriz merkezinde yaptığı açıklamada il genelinde etkili olan kar yağışından dolayı 570 kırsal mahalle yolunun ulaşıma kapandığını belirterek, tüm okullarda 2 gün daha eğitim ve öğretime ara verildiğini söyledi.

MEDYA21- Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, kriz merkezinde yaptığı açıklamada il genelinde etkili olan kar yağışından dolayı 570 kırsal mahalle yolunun ulaşıma kapandığını belirterek, tüm okullarda 2 gün daha eğitim ve öğretime ara verildiğini söyledi.

Diyarbakır ve ilçelerinde dün öğle saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkisini sürdüren kar yağışıyla ilgili olarak  Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) toplantı yapan Vali Karaloğlu, geçen yıl hem Diyarbakır hem de Türkiye’nin genelinde çok ciddi bir kuraklık yaşandığını anımsattı. Bu yılın başında kar  bereketiyle karşılaşıldığını ifade eden Karaloğlu, “Her nimetin bir külfeti var. Kar kuraklığın ilacı, yeraltı sularının kaynağıdır. Kar yağdığında şehirlerde, köylerde yaşayan vatandaşlarımız için kısmi olarak sorun oluşturuyor. Şu anda şehirlerarası yollarımızda aslında kapalı yolumuz yok. Yani Diyarbakır-Elazığ, Diyarbakır-Şanlıurfa, Diyarbakır-Mardin, Diyarbakır-Batman ve Silvan-Bitlis hattında yollarımızda kar dolayısıyla kapanma yok. Ama maalesef her kar yağışından sonra zincirsiz ve tedbirsiz özellikle tırların yatmasıyla kayması ile oluşan zaman zaman trafiğe kapanmalar oluyor. Bunları da müdahale ederek, kayan tırları yoldan çekerek yeniden trafiğe açmaya çalışıyoruz” dedi.
KIRSAL MAHALLELERLE BAĞLANTI KESİK
Diyarbakır ve Lice-Kulp arasında yolların kapalı olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, “Diyarbakır merkezde meteorolojinin son ölçümlerine göre kar kalınlığı 25 santimi buldu. Şu anda Kulp ilçe merkezindeki kar kalınlığı bir metreyi geçmiş durumda. Lice- Kulp arası şu anda kapalı, ekipler açmak için çabaları sarf ediyorlar. Dicle-Hani arası yolumuz, Eğil-Dicle arası yolumuz şu anda kapalı. Sabah Çermik-Ergani ve Çermik-Çüngüş yolları da kapalıydı. Şu an itibariyle Çüngüş’e kadar yolumuz açılmış oldu. Ekipler, açmak için çaba sarf ediyorlar. Diyarbakır’ımızda bin 47 mahallemiz var. Bu bin 47 mahallenin şu anda 570‘nin maalesef kırsaldan mahalle yollarımız kapalı. Çünkü bugün önceliği il merkezine, ilçe merkezine ve daha çok ana arterlere vermiş olduk. Kırsala bugün müdahale ettiğimiz bölgeler var ama ağırlıklı olarak merkezlerde kaldığımız için kırsala çok yoğunlaşamadık. Dolayısıyla 570 mahallemizin yolu şu anda kapalı durumda” diye konuştu.
483 MAHALLEDE  ELEKTRİK YOK
Enerji ile ilgili sabahtan il merkezinde ve ilçe merkezlerinde de yer yer bazı mahallelerde sorunlar yaşandığını anlatan Vali Karaloğlu, “Şu anda il ve ilçe merkezlerinde genel bir elektrik kesintimiz yok. Ama arızalar devam ediyor, ekiplerin müdahalesi de devam ediyor. Yalnız kırsalda 483 yerleşim birimimizde, mahallemizde enerji kesintimiz var. Bunların da birçoğuna bölgelerde ulaşım olmayışından dolayı ekiplerin müdahalesi de zorlaşıyor. Bugünkü toplantımızın bir amacı da buydu. Ekipler arasında, ulaşımı sağlayan ekiplerle; enerji kesintilerine müdahale eden ekiplerin koordinasyonu ile en kısa sürede enerji vermeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.
EĞİTİME 2 GÜN DAHA ARA
Eğitim ve öğretimle ilgili de bilgi veren Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cuma günü sömestr tatiline giriyorduk. Meteorolojinin bize vermiş olduğu bilgi doğrultusunda gece saat 12’den sonra çok ciddi bir ayaz buzlanma olacağı, eksi 15’leri görebileceğimiz ile ilgili uyarıları var. Biz, bugünkü toplantıda almış olduğumuz kararla perşembe ve cuma günü eğitime Diyarbakır’ın tamamında 2 gün ara veriyoruz. Aynı şekilde kamu kurumlarında memur ve kamu görevlisi olarak çalışan arkadaşlardan gebe olanlar, engelli olanlar ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız da aynı şekilde 2 gün idari izinli sayılacak. Cuma günü de okulları tatil ediyoruz. Cuma günü karne günü ama artık biliyorsunuz Milli Eğitim e-okul üzerinden cuma sabah itibariyle çocuklarımız kendi karnelerini görebilecekler. Onun için okullara fiilen gelmelerine gerek yok. Zaten çok ciddi bir buzlanma olacak. Riski de ortadan kaldırmış olacağız.”
Diyarbakır’da son 49 yılın en çok kar yağışının olduğunu da vurgulayan Vali Karaloğlu, “Meteorolojiden almış olduğumuz bilgiye göre, 16 Ocak 1973 de Diyarbakır’da 65 santim kar yağmış o günden bugüne en çok kar yağan gün oldu. Dün ve bugün 25 santimi geçti. Merkez için söylüyorum, bu da şu anlama geliyor, son 49 yılın en bereketli gününü ve kışını yaşıyoruz. İnşallah bu da yazın çiftçilerimizin yüzünü güldürür diye temenni ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?