6 MİLYON BAŞVURU UZAKTAN ÇÖZÜMLENDİ

TÜRKÇE, KÜRTÇE, ARAPÇA VE ZAZACA DİLLERİNDE DE HİZMET VEREREK SEKTÖRDE ÖRNEK OLAN DİCLE ELEKTRİK ÇAĞRI MERKEZİ, PANDEMİNİN BAŞLANGICINDAN BU YANA 6,2 MİLYON BAŞVURUYU UZAKTAN ÇÖZÜME KAVUŞTURDU. (MUHSİN TAŞ/DİYARBAKIR-İHA) Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Zazaca dillerinde de hizmet vererek sektörde örnek olan Dicle Elektrik Çağrı Merkezi, pandeminin başlangıcından bu yana 6,2 milyon başvuruyu uzaktan çözüme kavuşturdu.

MEDYA21-Türkçe’nin yanı sıra sorumluluk bölgesinde yoğun olarak konuşulan Kürtçe, Arapça ve Zazaca dillerinde de hizmet veren Dicle Elektrik 186 Çağrı Merkezi, başvuruları uzaktan çözüme kavuşturmak için yoğun çaba harcıyor. Pandeminin yaşandığı 2020 yılında 4,7 milyon çağrı alan merkez, çağrıların 170 bini Kürtçe, 95 bini Arapça ve 30 bini Zazaca dilinde yanıtlanırken, geri kalanı başvurular da Türkçe olarak cevaplandırıldı.  2 milyon arama ise, sesli yanıt sistemi ile kesinti bildirimleri ve diğer bilgilendirmeler yapılarak müşteri temsilcisine bağlanmadan yanıtlandı.4 ayda 1,5 milyon çağrı
2021 yılının ilk 4 ayında ise Çağrı Merkezi tarafından 1.5 milyon çağrıya yanıt verildi. 2021 yılında gelen çağrıların 50 bini Kürtçe, 40 bini Arapça ve 10 bini ise Zaza dillerinde yanıtlanırken, geri kalanı Türkçe olarak yanıtlandı ve çözüme kavuşturuldu.
Dicle Elektrik, pandeminin başlaması ile birlikte evden çalışma modeline geçerek müşterileri gibi Çağrı Merkezi çalışanlarının sağlıklarını korumak için de gerekli düzenlemeleri yaptı. Halen merkez çalışanlarının yaklaşık yüzde 80’i evden çalışmaya devam ederken Çağrı Merkezinin personel kadrosu 2020 yılında yüzde 15, 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 6 artırılarak pandemi sürecinde istihdama da katkı sağlandı.
Talepler uzaktan alındı
Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, pandemi sürecinde hem tüketicileri hem de çalışanları koruyan uygulamalar ile ilgili bilgi verdi. Tüzün, “Bu süreçte özellikle tüketicilerimizin kuruma gelmesine ve dilekçe beyan etmesine gerek kalmaması için, 186 numaralı Çağrı Merkezimiz ile diğer sistemlerimiz arasında detaylı entegrasyonlarımızı yaptık. Bu sayede tüketicilerimiz ofislerimize gelmeden, yüz yüze görüşmeden çağrı merkezimiz aracılığı ile uzaktan taleplerini ilettiler. Bu dönemde toplam 6,2 milyon talebi uzaktan çözüme kavuşturduk” dedi. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir