AKİLDİZ: İKTİDAR ÜLKEYİ GİRDABA SÜRÜKLEMİŞTİR

MEDYA21– Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Diyarbakır Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, yaptığı yazılı açıklamada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akildiz, Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak ülkede her gün değişen gündemi yakından takip etmekle beraber yaratılan suni gündemleri de hayretler içerisinde izlediklerini söyledi.
Ülke gündemine baktıklarında adaletsizliğin, haksızlığın, işsizlik ve yoksulluğun ülkenin kaderiymiş gibi iktidar tarafından topluma dayatıldığını savunan İl Başkanı Akildiz, şöyle dedi:
“Sorunların çözümsüzlüğü günden güne büyümektedir. Devletin üst kademelerinde görev almış kişilerin, malum suç örgütü lideri tarafından iddia edildiği üzere hukuksuz işlere bulaşması ve mevcut iktidarın deve kuşu misali başını kumdan çıkarmayıp sessiz kalması geldiğimiz durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Bununla beraber yargı tarafından bu iddialara karşı re’sen soruşturma başlatılmaması, yargının tamamen iktidar güdümünde hareket ettiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik iktidar, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın her fırsatta dile getirdiği üzere düşman tahtasına sürekli birilerini koyarak hedef saptırmaktan ve algı yapmaktan başka da bir şey yapmayarak işin içinden çıkmaya çalışmaktadır.
‘TÜİK VERİLERİNE GÜVEN KALMADI’
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik oranının 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 0,1 puan azalarak yüzde 13,5 olduğunu, işsiz sayısının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 89 bin kişi artarak 4 milyon 277 bin kişi olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Lakin biz bu verilere itibar etmiyoruz. Çünkü ülkede işsiz sayısının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Milyonlarca kişi geçim sıkıntısı çekmekte ve bu durum 2021’de de halkın başlıca gündem maddesi olmaya devam etmektedir. Ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik ve gelecek kaygısı sebepli intihar vakaları günden güne artıyor.
‘İNTİHARLAR ARTMIŞTIR’
Türkiye’de 2002-2019 yılları arasında geçim sıkıntısı nedeniyle 5 bin 806 kişi intihar ederek yaşamına son vermiştir. 2016 yılında 20-24 yaş arası 355 kişi yaşamına son verirken, bu sayı 2019 yılında 414’e çıkmıştır. Sadece 2019 yılında 3 bin 406 kişi intihara bağlı olarak yaşamına son vermiştir. 3 bin 406 kişinin, yüzde 9,4’ü (321 kişi) geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etmiştir.
Bu arada Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) verilerine göre ise getirilen konser yasakları ve kısıtlamalarla birlikte yaklaşık 700 bin müzisyen işsiz kalmış, 100’ü aşkın müzisyen ise intihar etmiştir. Gelinen noktada iktidarın ülkeyi apaçık bir girdaba sürüklediği aşikardır.

Demokrasi ve Atılım Partisi Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak, sahada yapmış olduğumuz çalışmalarda, yurttaşlarımızın bizlerden haklı talep ve beklentilerinin olduğunu görmekteyiz. Bizler de yurttaşlarımızın talepleri doğrultusunda; adaletin, eşitliğin ve toplumsal barışın sağlandığı, ekonomik refahın sözde değil özde üst seviyelere çıktığı, gençlerimizin ve çocuklarımızın yarınlara umutla baktığı, korkunun değil özgürlüklerinin hakim olduğu bir ülkenin inşası için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Demokrasi ve adaletten ayrılmayacak, siyasi nezaketten asla vazgeçmeyeceğiz.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir