ARZAKÇI, DİYARBAKIR’IN DEV PROJESİNİ TANITTI

MEDYA21 Diyarbakırlı iş insanı ve Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdullah Arzakçı, hazırladığı “Dicle Vadisi Taşkın Koruma ve Toplumsal Kalkınma Projesi”ni, düzenlediği basın toplantısı ile tanıttı. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte 160 bin kişinin istihdam edileceğini belirten Arzakçı, projesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP’nin destek verdiğini vurguladı. 

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında buluşan iş insanı Abdullah Arzakçı, kent ekonomisine ve istihdamına katkı sunmak için 21 yıl önce hazırladığı “Dicle Vadisi Taşkın Koruma ve Toplumsal Kalkınma Projesi”ni günün koşullarına göre revize ettiğini açıkladı. Arzakçı, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek proje için İsviçre, Belçika ve Avusturya’nın da aralarında bulunduğu Avrupa’nın 7 ülkesindeki finans kuruluşları ile görüştüğünü ifade ederek, 600 milyon Euro’luk maddi kaynağın hazır olduğunu söyledi.

ENERJİ PROJESİ

Diyarbakır’da 21 yıldan beri Dicle Vadisi ile ilgili 15 kişiden oluşan mühendis ekibiyle çalışma yürüttüklerini anlatan Arzakçı, Eğil ilçesinden başlayan ve Bismil ilçesine kadar uzanan 120 km’lik Dicle nehri üzerinde 1 baraj ve 8 gövde oluşturulacağını açıkladı. Arzakçı, “Saatte 200 MW’lik enerji üreterek ve 120 km’lik alanda binlerce yıldır boşa akan Dicle Nehri’ni faydalı hale getirecek projemizle, iki devasa baraj olan 90 MW ve 110 MW kapasiteli Kralkızı ve Dicle Barajı’nın toplamı kadar enerji üretimi yapılacak” dedi.

150 ADET BALIK ÇİFTLİĞİ KURULACAK

Dicle Vadisi Çevre Düzenleme-Taşkın Koruma ve Enerji Üretim Projesi’nde nehir boyu derinliğinin 8-10 metre, genişliğinin 250 metre, uzunluğunun ise 120 km’yi bulacağını kaydeden Arzakçı, şöyle konuştu:

“Projemizde bulunan Taşkın Koruma uygulamamızla, Dicle Nehri’nin görsel görüntüsünü bozan ve haşere üreterek insan sağlığını tehdit eden mevcut bataklıkları ekilebilir hale getirerek, bölgemize ve ülkemize yaklaşık 18 milyon metrekare tarım alanı kazandırmış olacağız. 150 adet bin tonluk balık çiftliklerinde yıllık 150 bin ton organik ve çiftlik balık üretimi yapacağız. 36 ay içerisinde tamamlamayı hedeflediğimiz bu projemizde 5 bin personel istihdam edeceğiz.”

20 BİN ADET SERA 

Diyarbakır’da toprağın verimliliğine dikkat çeken Abdullah Arzakçı, tarım sektörünün gelişmesiyle kenti “Sera ve Organik Ürünler Cenneti”ne dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Arzakçı, proje ile 10 yıl içinde Dicle Nehri kıyı şer,idine 20 bin adet sera yapmayı da planladıklarını ifade ederek, “Çevre düzenlemesiyle kuruttuğumuz bataklıklardan dolayı kazandığımız 18 milyon metrekarelik tarımsal alana ilaveten, planladığımız yerlerde zirai faaliyetler içerisinde ilk etapta iki bin sera, totalde 10 yıl içinde rakam 20 bine ulaşacak. Her serada beş kişinin istihdamını öngörüyoruz. Seracılıkta su ve enerji bedava olacak. Her seranın yanına GES kuracağız” diye konuştu.

“KANAL İSTANBUL PROJESİ’NDEN DAHA ÖNEMLİ”

Dicle Vadisi Projesi’nin Kanal İstanbul Projesi’nden daha önemli olduğunu vurgulayan Arzakçı, turizm ve yeni yapılaşmayı da içeren projenin 10 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü bildirdi. Arzakçı, “Dubai ve Moskova’da bu projenin örnekleri var. Diyarbakır, projenin hayat bulmasıyla Dubai’den daha güzel olacak” dedi.

STK’LARA SİTEM, CHP VE HDP’YE TEŞEKKÜR

Arzakçı, projenin yaşam bulması için Diyarbakır’daki oda, meslek örgütleri ve STK’larla görüştüğünü de ifade ederek, şunları söyledi:

“Kentimizin 100 yıllık projesi olan, yüz bini aşkın insanımıza istihdam sağlayacak projemizi tanıtacağımız toplantıya oda  başkanlarımızı, meslek örgütlerimizi davet ettik. Katılacağız dediler ama gelmediler. Demek ki amaçları Diyarbakır’ın menfaati değilmiş. Bu projede siyaset yok. Bölgenin toplumsal kalkınmasını sağlayacak bir projedir. Kim ne yaparsa yapsın biz sonuna kadar halkımız için çaba göstermeye devam edeceğiz. Bizi destekleyenleri biz de sonuna kadar destekleyeceğiz. Projeye destek amacıyla Diyarbakır’da AK Parti yöneticileriyle görüştüm ama destek göremedim. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu heyet olarak bizi kabul etti ve ona proje hakkında bilgi sunduk. Yaşam bulması için projeye destek olacağını söyledi. Aynı zamanda HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’la görüştük. Onlar da destek vereceklerini söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu ile HDP yöneticilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” HEBER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir