ASENA: YENİ BİR PİK İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ

DİYARBAKIR 2. DOZ AŞILAMA ORANINDA GERİDE KALDI (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Görevlisi Muhammet Asena, 2. doz aşılama oranında yüzde 47,3 civarında olduklarını belirterek aşı sırası gelen vatandaşlara, mutlaka aşılarını olmaları konusunda çağrıda bulundu. Başhekim Asena, "Aşılama ve kurallara uymazsak yeni bir pik ile karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

MEDYA21- Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammet Asena, aşı sırası gelen vatandaşlara mutlaka aşılarını yaptırmaları çağrısında bulunarak, Türkiye genelinde 1 ve 2 doz aşılama oranları yüksek seviyeye ulaşırken, Diyarbakır’ın 2. doz aşılama oranında geride kaldığını açıkladı.  Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 1. doz aşı olma oranında Diyarbakır yüzde 68’le sarı kategoride, 2. doz aşılama oranında ise yüzde 47.3 ile kırmızı kategoride bulunuyor.

Hastana olarak yaklaşık 2 yıldan beri pandemi hizmeti verdiklerini de anlatan Başhekim Dr. Asena,  “Aşılama çalışmalarının başlamasıyla hızlı bir şekilde salgınla ilgili hastaneye başvuru ve ağır şikayetlerde  ciddi bir gerileme gördük. Şu anda geldiğimiz noktada bölgemizde özellikle Diyarbakır’da 1. doz aşılama oranında sarı kategorideyiz. Bilindiği üzere 2. doz aşılama oranında halen yüzde 50’nin altında kırmızı kategorideyiz ve bu durum bizi gerçekten düşündürüyor. Çünkü tek doz aşı tam bağışıklık için yeterli olmamaktadır. Bununla birlikte hastanemizde ağır hasta ve korona virüs test alanlarımızda başvurular gün geçtikçe de azalmaktadır. Ama 2. doz aşıda istediğimiz seviyeye yüzde 80’lere taşımadığımız sürece bu risk devam edecektir” dedi.

HASTA SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR

Bölgede ve Diyarbakır’da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyma noktasında sorun yaşandığını belirten Başhekim Dr. Asena, “Hastanemizde normal klinikte 50, yoğun bakım servisinde ise 25-30 civarın da hastamız bulunmaktadır. Bu sayıları 15-20 gün öncesiyle karşılaştırdığımızda yüzde 60’a yakın bir düşüş var. Bu da aşıyla birlikte düşüşler yaşanmaktadır. Hastanemizde yatan hastalarımızın yüzde 80’i hiç aşı olmamış veya aşılarını tamamlamamış kişilerden oluşmaktadır” diye konuştu.

İKİNCİ DOZ AŞILAR YAPTIRILMALI

Sağlıklı günlere kavuşmak için aşı olunması çağrısında bulunan Dr. Asena, “Yaklaşık 15 – 20 gün önce hastanemiz tamamen korona virüs hizmeti vermekteydi. Şu anda 3 katımızda yüzde 20 civarında korona hizmeti yürütüyoruz. Diğer bölümleri, ameliyathaneleri ve poliklinikleri de tekrardan vatandaşların hizmetine açtık. Korona virüs hasta sayısında gerileme mevcuttur ve bunu başvurularda görmekteyiz. Fakat aşılama ve kurallara uymazsak tekrar yeni bir pikle karşı karşıya kalabiliriz. Şu anda geldiğimiz noktayı elden kaçırmamak üzere 1. doz aşıda olduğu gibi 2. doz aşılarımızı da yaptıralım ve sağlıklı günlere kavuşalım” ifadelerini kullandı. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir