DİSKİ’DEN BALIKADAMLI TEMİZLİK

MEDYA21- Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Ergani ilçesine su temin eden Dicle Barajı’nda yer alan pompa istasyonunda temizlik ve bakımı balık adamlarla yaptı.

Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelere kaliteli içme suyu temin etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Kent merkezi, ilçeler ile kırsal mahallelere içme suyu ulaştırmak için son teknolojik ekipmanlarla alanında uzman personeli görevlendiren DİSKİ, ulaşmada zorluk yaşadığı yerler için alternatif çözümler üretiyor.

DİSKİ, içme suyunun kalitesini artırmak için görevlendirdiği Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı balık adamlar, Ergani ilçesine su temin eden Dicle Barajı’nda bulunan pompa istasyonunda su alma yapısının bakım ve temizliğini yaptı. Tam teçhizatlı balık adamlar, suyun altına inerek pompa istasyonunun temizliğini ve krepin ağzının kontrolünü sağladı.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, su alma yapısı pompa istasyonunun uç kısmında krepinin dış yüzeyinde oluşan zebra midyeler,  yosunlaşmalar ve tortulardan arındırdı.Yapılan çalışmayı yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, vatandaşlara 24 saat kesintisiz su sağlamak ve suyun kalitesini üst seviyede tutmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Yaklaşık 3 saat süren zorlu çalışmanın DİSKİ’ye birçok avantaj sağladığını vurgulayan Tutşi, balıkadamlar marifetiyle yaptıkları temizlik ve bakımın su basan pompaların verimini artırdığını kaydetti. Krepin ağzının zamanla zebra midyeler, kalker ve kireçlenme gibi sebeplerle tıkandığını belirten Tutşi, yaptıkları işlemle oluşan tıkanıklıkları giderdiklerini dile getirdi.

Tutşi, su altında kalan pompaların düzenli şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yılda bir kez bu işlemin yapılması gerektiğini aktardı. Tutşi, “AFAD ekipleriyle ortaklaşa yürüttükleri çalışma sayesinde Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ulaşan ham suyun kalitesini de artırmış olduk. Debideki artış ile birlikte Ergani ilçemize daha fazla ham su vermeye başladık” dedi. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir