DİYARBAKIR OTLARI VE ŞERBET FESTİVALİ

MEDYA21– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yöresel otlarla yapılan yemekler ve şerbetlerin tanıtımı amacıyla 1. Diyarbakır Otları ve Şerbet Festivali düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Sanatkâr İşleri Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirilen festivalde, Diyarbakır’ın bereketli topraklarında, bahar yağmurları ile yetişen şifa ve lezzet kaynağı yöresel otlarla yapılan yemeklerin ve şerbetlerin hem tanıtımı, hem de ikramı yapıldı. Bu yıl ilki yapılan festivalde, Karacadağ etekleri ve Hevsel Bahçeleri’nden bitkiler toplanarak yöresel lezzetlere dönüştürüldü.

Esnaf Ve Sanatkâr İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Salduş, Tarihi On Gözlü Köprü üzerinde düzenlenen festivale ilişkin yaptığı açıklamada, Karacadağ eteklerinden ve Hevsel Bahçeleri’nden 150 çeşit ot topladıklarını belirterek, bu otlardan 38 çeşit yemek yaptıklarını söyledi. Salduş, Diyarbakır otlarını hem Diyarbakırlılara hem de Türkiye’de tanıtmayı amaçladıklarını aktardı.

Tarımın ilk yapıldığı yer olan Diyarbakır’ın gastronomide önemli bir noktada olduğunu vurgulayan Salduş, “Festivale yoğun bir ilgi var. İlk defa ot yemekleri festivali yapılıyor. Katılımcılardan ilk defa Diyarbakır otlarının yemeğini yiyenler var, çok memnun kalıyorlar” dedi.

Çok fazla ot çeşitleri var

Dicle Üniversitesi Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Cüneyt Ateş ise, festival ile şehrin zengin yemek kültürünü tanıtmayı hedeflediklerini vurguladı. Ateş, şöyle konuştu:

“Birincisini düzenlediğimiz Ot Festivali’nin amacı Diyarbakır’da bulunan otların önemini insanlara anlatmak. Kırsal mutfakta çok fazla ot çeşitlerimiz var. Neredeyse her öğünde tüketilebiliyor. O yüzden bizde belediyemiz aracılığıyla bunları insanların öğrenmeleri, tatmaları için böyle bir festival yaptık.Zaten farklı otlarla hazırlanmış yemeklerimizin coğrafi işaretleri de alındı. Bu tür yemeklerimizi yapıp insanların beğenisine sunduk.” HBER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir