DİYARBAKIR’DA KAR SEFERBERLİĞİ

MEDYA21- Diyarbakır ve ilçelerinde etkili olan yoğun kar yağışıyla birlikte buzlanmaya karşı kaldırım, bulvar ve caddelerde kar temizleme seferberliği başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, vatandaşların can ve araç sürüş güvenliklerini sağlamak için gün boyu çalıştı.

Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, kent genelinde kar yağışının başlamasının ardından trafik akışının olumsuz etkilenmemesi için yol tuzlama çalışmaları yaptı. Kent merkezinde 55 personel, 10 kar küremeli tuz atma aracı, 6 greyder, 2 kepçe, 3 kamyonet, 7 pikap ve 2 loder olmak üzere toplam 30 araçla kar mücadelesi verdi.

Yetkililer, karla mücadele ekiplerinin 24 saat esasına göre çalışacaklarını  belirterek, trafik ve yaya güvenliği için gece yaşanacak buzlanmalara karşı kentteki tüm ana arterlerde tuzlama çalışması yapacağını bildirdi. Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, 17 ilçenin kırsal mahallelerinde ise 95 personel ve 55 araçtan oluşan ekiplerle yolları ulaşıma açık tutmaya çalıştığını açıkladı.

Kaldırımlar temizleniyor

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, gün boyu yaşanabilecek olumsuz durumları önlemek için kaldırımlarda kar temizliği yaptı. Ekipler, kar yağışı devam ettiği sürece olumsuz durumların yaşanmaması için sahada olacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ise, yağan karın ağaçlara zarar vermemesi için 4 merkez ilçede ekipler oluşturdu. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri ayrıca, Diyarbakır Stadyumunda oynanacak Diyarbekirspor-Fethiyespor maçı öncesi gelen talep üzerine stat zeminini ve çevresini kardan temizledi.

Kimsesizler otele yerleştiriliyor

Büyükşehir Belediyesi zabıta ekpleri de, soğuk hava dolayısıyla kimsesiz vatandaşların sokakta kalmaması için hem devriye atarak, hem de vatandaşların bildirmesi durumunda sokakta kalan kimsesizleri araçlarla otellere taşıdı. Ekipler, yaptığı çalışmalarda son bir ayda barınma imkanı olmayan 46 kişiyi Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu otellere yerleştirdi.

Can dostlar unutulmadı

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler ise, sokakta kalan hayvanların yiyecek sıkıntı çekmemesi için belirlenen beslenme noktalarına  mama bıraktı. Vatandaşlar, meydana gelebilecek olumsuz durumları tüm ekipleriyle sahada olan Büyükşehir Belediyesinin ALO 153 hattına bildirebilecek.

Otobüs seferlerine kar engeli

Yoğun kar yağışı, tipi, buzlanma ve görüş mesafesinin sıfıra düşmesi nedeniyle ilçelerde toplu taşıma hizmetleri geçici olarak durduruldu. Seyahat güvenliğini riske atmamak amacıyla otobüsler hizmet veremeyecek. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Lice ilçesi Yünlüce mahallesinde kar nedeniyle kapanan yolda mahsur kalan sağlık ekiplerini ve hastayı kurtardı. İş makineleriyle ambulansa yol açan ekipler, bu şekilde hastanın ilçe merkezindeki hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Validen uyarı

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, çetin kış koşulları nedeniyle vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulunarak, “Kıymetli hemşehrilerim, kentimizde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Genel olarak yollarımız açık tutulmakta ve lokal olarak kapalı kırsal yollarda ise ekiplerimiz özverili şekilde çalışmaktadır. Lütfen, güvenliğiniz için kar lastiği ve zincir takılı araçla yola çıkınız” dedi. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir