DTSO’DAN ACİL TALEP!

MEDYA21- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, salgının etkisiyle yaşanan ekonomik sıkıntıların etkisini aza indirilmesi için işe devam kredi geri ödemelerinin 6 ay ödemesiz ötelenmesi gerektiğini söyledi.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ekonominin yeniden canlanması ve üyelerin nefes alabilmesi için kredi geri ödemelerinin ödemesiz olarak 6 ay ötelenmesi gerektiğini ifade etti.
DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya yaptığı yazılı açıklamada, İşe Devam Kredi Desteğinin piyasalarda rahatlama sağladığını kaydederek, şunları söyledi:
“Dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının ekonomik yaşama etkilerini en aza indirmek için kamu bankaları tarafından geçen yıl Nisan ayında ticari işletmelere ‘İşe Devam Kredi Desteği’ adıyla uygun kredi imkanı sunularak piyasalarda çok önemli bir rahatlama sağlanmıştır. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranıyla verilen krediden faydalanmayı kolaylaştırmak için teminat eksiği bulunan firmalara Hazine Destekli KGF Kefaleti de sağlanmıştır. Global ölçekte pazar daralmasının olduğu bu dönemde sağlanan kredi imkânı ile işletmeler büyük bir nefes almış, üretim artmış, bu durum ihracatımıza da yansımıştır.”
“ÖDEME ORANI YÜZDE 95’İN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ’
Başkan Kaya, ödemelerin ödemesiz olarak altı ay ötelenmesini talep ettiklerini belirterek, şöyle  dedi:

“İlk geri ödeme taksitlerinin başladığı 2020 Ekim ayından itibaren bugüne kadar her üç kamu bankasına yapılan geri ödeme oranı yüzde 95’in üzerinde gerçekleşmiştir. Pandeminin beklenenden daha uzun sürmesi ve giderek de artış trendine girmesine rağmen üyelerimiz kendi öz kaynakları ile kredi geri ödemelerini yapmaya devam etmektedirler. Ancak 2021 yılının ilk çeyreğini geri bırakırken virüsün mutasyona uğrayarak daha tehlikeli bir hal alması piyasaları daha çok etkilemeye devam etmektedir.
Dolayısıyla ticari yaşam giderek daralmakta, kredi geri ödemelerinde aksamalar kaçınılmaz hale gelmektedir. Ödemelerdeki aksaklıklar üyelerimizin kredi sicilini olumsuz etkileyecek, gelecekte de yeni kredi kullanmaları imkansızlaşacaktır. Ekonominin yeniden canlanması ve üyelerimizin nefes alabilmeleri için kredi geri ödemelerinin ödemesiz olarak altı ay ötelenmesini arz ve talep etmekteyiz” dedi. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir