‘DÜ’DE TURİZM FAKÜLTESİ AÇILMALI’

‘DÜ’DE TURİZM FAKÜLTESİ AÇILMALI’

Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak, Dicle Üniversitesi (DÜ) bünyesinde turizm fakültesi açılmasını istedi. DİTAV Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle;

“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzalı 30.04.2021 Tarih ve 3490 Sayılı Kararla; Batman Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi, Mardin Artuklu Üniversitesinde de Tıp Fakültesi açılacağı kararlaştırıldı. Elbette bölgenin iki güzide ve komşu şehri açısından değerli bir karar ve hayırlı olsun. Hazır böylesine önemli kararlar veriliyorken, şehrimiz Diyarbakır da kendi projeksiyonu açısından uzun zamandır beklentisine cevap istiyor. İki binli yılların başından bu yana GAP İdaresinin raporlarında da varlık bulduğu gibi Diyarbakır Turizm açısından bölgenin en verimli hinterlandına sahip.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin 2015 yılından bu yana UNESCO tarihi ve kültürel miras kalıcı listesinde yer alması. Son yıllarda bölge turizminin parlayan yıldızı olan Zerzevan Kale Şehri ve Mithras Tapınağı’nın 2020 yılında UNESCO Tarihi ve Kültürel Miras Geçici Listesine alınması Diyarbakır’a turizm ilgisini hayli arttırmıştır. Ayrıca kentin kalbi sayılan Suriçi İçkale Amida Höyük ve Artuklu Sarayı kazılarında kentin şehir yerleşkesi olarak bilinen 5.000 yıllık tarihi 8.100 yıl evveline endekslenmiştir.

Diyarbakır çok zengin Kültür, İnanç ve Gastronomi Turizmi potansiyeli ile çoktandır Turizm Fakültesi’ni hak eden bir şehirdir. Kadim Karacadağ eteğinde Mezopotamya Altın Üçgeni Turizm Destinasyonunun önemli bir kenti olan Diyarbakır’da bu vesileyle Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi açılması acil bir ihtiyaç haline gelmiştir. Konu ile ilgili kentin bütün atanmış, seçilmiş kurum ve kuruluşları ile kamu ve kanaat önderlerinin, entelektüellerinin ve kent halkının mutabakatı elzemdir. Konu ile ilgili DİTAV -Diyarbakır Tanıtma Kültür Yardımlaşma Vakfı olarak Dicle Üniversitesinde Turizm Fakültesi açılması için kamuoyu oluşturulmasını öneririz.”

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir