FETİH YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği “Fetih Haftası” etkinlikleri kapsamında Vali Münir Karaloğlu, milletvekilleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar, İslam ordusunun karargahını kurduğu Dicle Üniversitesi kampüsündeki Fetih Camisi’nde “Fetih Yürüyüşü” dolayısıyla bir araya geldi.

Tekbir ve salavatlarla, fetihte şehit olan sahabelerin medfun olduğu İçkale’deki Hazreti Süleyman Camisi’ne kadar gerçekleştirilen yürüyüşte, 100 genç ellerinde bayrak ve meşalelerle kortej oluşturdu.  Hazreti Süleyman camisinde kılınan sabah namazının ardından şehit sahabeler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in günün anlam ve önemi üzerine yaptığı konuşmadan sonra TURSAB Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu üyesi Abdülaziz Yatkın da, Diyarbakır’ın fethi ve önemi ile ilgili bilgilendirme yaptı. Etkinlik, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın yaptığı duanın ardından Vali Karaloğlu ile Milletvekili Eker’in katılımcılara yaptığı çorba ikramı ile sona erdi.

VALİDEN ÇAĞRI

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, #DiyarbakırınFethi ve #Diyarbakır639 etiketleri ile “Diyarbakır Fethini dünyaya duyuralım” çağrısında bulundu.  Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382. yılı nedeniyle düzenlenen  Fetih Haftası’nın tüm dünyaya duyurulması için bugün saat 19.00’da sosyal medyada hashtag çalışması yapılacak.

vALİ Karaloğlu yaptığı açıklamada, 27 Mayıs’ın Diyarbakır’ın fetih günü olduğunu anımsatarak, bu çağda sosyal medyanın seslerini dünyaya duyurabilecekleri bir platform olduğunu söyledi. Karaloğlu, şöyle konuştu:

“27 Mayıs saat 19.00’da bütün Diyarbakırlıları, Diyarbakır’ı sevenleri, Diyarbakır’ın bu topraklardaki İslam’ın kapısı, eşiği olduğuna inanan herkesi oluşturacağımız hashtaglerle fethin duyurulmasına destek vermeye çağırıyorum. Özellikle sivil toplum kuruluşlarımız, üyesi çok olan sendikalarımız ve meslek gruplarının bu çalışmaya destek vermesini arzu ediyoruz. #DiyarbakırınFethi ve #Diyarbakır639 diye iki hashtagimiz olacak. Bu hashtaglerle bütün dünyaya 27 Mayıs’ın Diyarbakır’ın fetih günü olduğunu hep birlikte haykıralım, duyuralım.”  HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir