HASTANEDE GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

DİYARBAKIR GAZİ YAŞARGİL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE GERÇEĞİ ARATMAYAN KİMYASAL, BİYOLOJİK, RADYOLOJİK VE NÜKLEER GAZ SIZINTISI TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçeği aratmayan Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer gaz sızıntısı tatbikatı gerçeği aratmadı.

MEDYA21-Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), AFAD Acil Durum Müdürlüğü, 112 Acil Servis, Emniyet Müdürlüğü ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi personelinin katılımıyla hastane içerisinde yapılan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tatbikatı, izleyenlerden tam not aldı.

Tatbikatta senaryo gereği, hastanenin 3. katında bulunan ameliyathane içerisinde bulunan sterilizasyon bölümünde çalışan hemşire paketlemeleri yapılan aletleri etilen oksit sterilizasyon cihazına yerleştirdikten sonra bütün kontrollerini yapıp cihazı çalıştırırken, paketlemeye devam ettiği sırada bir anda alarm sistemi devreye girmesiyle etilen oksit sterilizasyon cihazının bulunduğu alan hızlı bir şekilde boşatılıyor. Klinik sorumlusu tarafından teknik servis aranarak havalandırma sisteminin kapatılması söylenerek bütün personel güvenli bir alana toplanmış öğrencinin alanda bulunduğu bilgisi verilmesi sonrası sterilizasyon sorumlu hemşiresi öğrenciye içeride bulunan bütün personeli güvenli alanda toplayacağını bir dakika sonra odadan çıkmasını ve açmış olduğu pencereden derin nefes almasıyla ekipler tarafından müdahalesi yapılarak tedavi edilmesi için hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaştırılması sağlanıyor.
HER ZAMAN HAZIR
Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tatbikatı, ortamın temizlenmesiyle normale dönülürken, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Asena, KBRN tatbikatında personelin neler yapabileceği konularında tatbikat yapıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Hastane içerisinde ve hastane dışında yaşanabilecek kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer olayda personelin yapabileceği konularında neler yapabileceğine ilişkin tatbikat yaptık. Bizim hastane ekibimiz, UMKE, 112 ve polis ekipleri tatbikatta yer aldı. Yaşanabilecek bu tür olaylara mutlaka olaylara karşın her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Tatbikatta görüldüğü üzere her şekilde olaylara hızlı bir şekilde müdahale etme adına hazırlıklıyız. İnşallah öyle bir olayla karşılaşmayız hiçbir zaman ama karşılaştığımız zaman da sahada ve içeride teorik ile pratik olarak her zaman hazırız.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir