HDP EŞ BAŞKANLARI HUKUKÇULARLA BULUŞTU

MEDYA21– HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere hukukçularla bir araya geldi. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen ve Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın katıldığı toplantıya, Asrın Hukuk Bürosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski Yargıcı Rıza Türmen, Kobanê Davası kapsamında yargılanan siyasetçilerin avukatları katıldı.
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Reyhan Yalçındağ ve Avukat Turgut Kazan ise toplantıya online katılım sağladı.
‘SANCILI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ’
Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, toplantının özellikle bu dönem yapılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. “Zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz” diyen Buldan, şunları söyledi: “HDP’ye yapılan saldırıların özellikle kapatma davasıyla birlikte hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade edebiliriz. Bu davanın tarihi bir dava olduğunu da belirtmek lazım. Bu tarihi davada hukukçu arkadaşlarımızın, yani sizlerin bizlere sunacağı öneri ve değerlendirmelerin büyük katkısı olacağını belirtmek isterim. Geçmişte çokça yaşadığımız bir mesele; parti kapatmalar. Bu gelenekten gelen bir partinin mensupları olarak hepimiz bu tür durumları, bu süreçleri çokça yaşadık. Parti kapatmaların özellikle Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda büyük bir yara olduğunu ifade etmek isterim. Kapatma davası, Türkiye’nin demokrasisine, geleceğine hiçbir fayda olmayacaktır. Bu dava siyasi bir dava ama hukuken de çok şey yapılacağını biliyoruz. Birlikte neler yapabiliriz bu partinin kapanmaması için hangi yollara başvurabiliriz bunu tartışacağız.”
‘HEPİMİZİN HAFIZASINDA’
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, kapatma davasının bir siyasi dava olduğunu, bunu bildiklerini ve baştan beri söylediklerini tekrarladı. HDP’ye karşı yürütülen yargısal operasyonların hiçbirinin hukuki olmadığının uluslararası yargı tarafından da defalarca kayıtlara geçtiğini belirten Sancar, “Esasen kapatma davası öncesinde yürütülen kampanya hepimizin hafızasında canlı olarak duruyor. İktidarın sözcüleri ve özellikle küçük ortak, yoğun bir siyasi kampanya yürüterek partimize karşı kapatma talebini her fırsatta onlar dile getirdiler. Sadece bir siyasi kampanya da yürütmedi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nı tehdit eden toplumuna şantaj diliyle bir politika yürüttüler” dedi. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir