‘HER KESİMDEN UCİM’E ÜYE OLMALARINI BEKLİYORUZ’

MEDYA21– Diyarbakır’da 9 ay önce örgütlenmeye başladıklarını anlatan İl Koordinatörü Semra Yansıt, bu kapsamda öncelikle 5 koordinatörlük oluşturduklarını açıkladı. Resmi kurum ve STK’ları ziyaret ederek tanıtım faaliyetlerinde bulunduklarını ifade eden Yansıt, istismar olayları yaşanmadan önce bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerini yürütüp, bu bağlamda eğitim içerikli toplantılar düzenlediklerini aktardı.

İl, hukuk, eğitim, Psikolojik ve rehabilitasyon ile saha ve etkinlik koordinatörlükleri aracılığıyla çocuk istismarı olaylarının hasır altı edilmemesi konusunda özellikle ebeveynlerden duyarlı olmalarını istediklerini de vurgulayan Yansıt, şöyle konuştu:

“Çocuk ihmal ve istismarı konularında her kesimden www.ucim.org.tr web sayfasından girip üye olmalarını ve bilgi akışı sağlamalarını bekliyoruz. Adliyeye intikal eden Çocuk istismarı davalarında yanımızda bulunarak, bu konuya dikkat çekmek adına sesimize destek olmak isteyen herkesi aramıza davet ediyoruz. Travma yaşayan çocukların yalnız olmadığını, UCİM’in yanlarında olduğunu bilmelerini istiyoruz. ‘Güçlü UCİM, güçlü çocuklar” projesi kapsamında 16 ilde merkez açılmasını hedef aldık.”

Derneğin kuruluşuyla ilgili de bilgi veren Yansıt, 11 Temmuz 2017’de kurulan UCİM’in, çocuk istismarı ile mücadele eden tamamen bağımsız bir dernek olduğuna dikkat çekerek, hedeflerini şöyle sıraladı:

“Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesinde en büyük güç ve en doğru yöntem eğitimdir. Çocuklarımızın başına yürek yakan olaylar geldikten sonra değil, bu olaylar olmadan, engelleyerek onları korumaya çalışmalıyız. Her yaş grubundan çocuklar için farklı eğitim programları geliştirerek onların kendilerini koruyabileceği bilgi düzeyine ulaşmalarını sağlamalıyız. Okul, kreş, spor kulüpleri gibi çocuklarla temas içerisinde olan tüm eğitimcileri çocukların eğitim hayatını nasıl daha güvenli hale getirebilecekleri konusunda eğitim kurumları ile ortak projeler geliştirme hedefimiz vardır. Her üyemiz özel hayatlarında birer çocuk savunucusu olarak onurlu ve uzun soluklu bir mücadelenin önemli yapı taşlarını oluştururlar.” ÖZEL HABER

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir