KKTC CUMHURBAŞKANI, KIBRIS GAZİLERİYLE BULUŞTU

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR GELDİĞİ DİYARBAKIR'DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU. DİYARBAKIR'A ÇOK ÖNEM VERDİĞİNİ BELİRTEN CUMHURBAŞKANI TATAR, "NEREDEN NEREYE BEN DİYARBAKIR'A GELİYORUM. ELBETTE GELECEĞİM. ÇÜNKÜ SİZLER BENİM KARDEŞİMSİNİZ" DEDİ. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Diyarbakır'a çok önem verdiğini belirterek, "Gazilerimizi kutluyorum. 47 yıl önce 20 Temmuz'un o sıcak sabahında Kıbrıs'a adım attığınızda, 47 yıl sonra oranın Cumhurbaşkanı buraya gelip sizlere sesleneceğini ve bu kadar duygu yüklü aramızdaki bağların bu kadar geliştiğini ve gelişeceğini, dolayısıyla millet olarak Doğu Akdeniz'de bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne hep birlikte sahip olabileceğimizi düşünmek belki hayalinde ötesindeydi. Ama şuanda bu gerçek olmuştur. Sizlere şükran duygularımı iletiyorum" dedi.

MEDYA21– Diyarbakır’a büyük önem verdiğini belirten KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  “Gazilerimizi kutluyorum. 47 yıl önce 20 Temmuz’un o sıcak sabahında Kıbrıs’a adım attığınızda, 47 yıl sonra oranın Cumhurbaşkanı buraya gelip sizlere sesleneceğini ve bu kadar duygu yüklü bağların geliştiğini ve gelişeceğini belki hayalinde ötesindeydi. Ama şu anda bu gerçek olmuştur. Sizlere şükran duygularımı iletiyorum” dedi.
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, bir dizi gezi ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Diyarbakır’da 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda KKTC mücahitleriyle omuz omuza savaşan gazilerle Yenişehir ilçesi Sümer Park içerisinde bulunan Türkiye Muharip Gazileri Derneği Diyarbakır Şubesi binası önünde buluştu. Sümer Park’ta düzenlenen etkinliğe, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Diyarbakır Vali Yardımcısı Zerrin Beşikçi, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak eşlik etti. Burada açıklamalarda bulunan Tatar, “20 Temmuz 1974 Mehmetçiğin adaya ayak basmasıyla siz gazilerimiz bizim mücahitlerimiz ile verdiği mücadele ve sonunda Kıbrıslı Türklerin bağımsızlığına, özgürlüğüne kavuşabilmesidir. İşte onun için 20 Temmuz’u bir kez daha iki hafta öncesinde kutlamaya başladık” diye konuştu.

DİYARBAKIR’A ÇOK ÖNEM VERİYORUM

Cumhurbaşkanı Tatar, 1974’ten sonra Kıbrıs’a gidip oraya yerleşen, orada çocuk sahibi olan, Diyarbakır ve bu bölgeden gidip oraya yerleşen  çok sayıda insanın bulunduğuna dikkat çekerek, “Dolayısıyla onlara da buradan Diyarbakır’dan bir kez daha selam olsun diyorum. Diyarbakır bu manada bizim için çok önemlidir. Onlar bizim gönlümüze taht kurmuştur. Hep birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatanı, milleti ve geleceğimize güvenle bakabilmemiz için büyük bir mücadeleyi beraber vermekteyiz. Sizlerin de, onların dostları, onların akrabaları ve onların yeğenleriyle hep birlikteyiz. Birlikte olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.  Tatar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişebilmesi ve kökleşebilmesi için elbette ekonomik faaliyetlerin daha da artırılması gerekmektedir. Tüm Türkiye’de söylediğim gibi Türk insanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne zaman içerisinde iletişim ve ulaşım imkanlarıyla daha fazla sayıyı bulabilmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ne kadar insanımızın gitmesi, gelmesi gerek öğrencilerimizin, gerek turistlerimizin, gerek iş adamlarımızın, gerek belediye, gerekse de her türlü ekonomi ve kültürel alanda aramızdaki muhabbet duygularının, kültürel faaliyetlerinin gelişmesi ve pekişmesi aramızdaki bağların güçlenmesi anlamında, işte bu bağların güçlenmesiyle birlikte vatan, millet ve bu bütün sevgi yumağının pekişmesiyle daha güçlü bir durumda olmak durumundayız. Nitekim öyle de oluyor. İşte bu ziyaret onların bir örneğidir. Nereden nereye, ben Diyarbakır’a geliyorum. Elbette geleceğim. Çünkü sizler benim kardeşimsiniz. Diyarbakır’da vatandaşlarla tokalaştığım da, kimisi ben Kıbrıs’ta askerlik yaptım, kimisi ben öğrenciliğimi Kıbrıs’ta yaptım ve kimisi ben Kıbrıs’ın şu köyünde yaşıyorum diyordu. Dolayısıyla aramızdaki bağlar öyle bir pekişmiş ki bir kez daha ben Gazilerimizi kutluyorum. Sizlere şükran duygularımı iletiyorum.”
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a Kıbrıs gazileri tarafından plaket, Diyarbakır Vali Yardımcısı Zerrin Beşikçi, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve AK Parti Genel Başkan Vekili Yardımcısı Alaattin Parlak tarafından hediyeler takdim edildi.
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, daha sonra Diyarbakır’ın tarihi mekanlarından biri olan On Gözlü Köprü’de kendini karşılayan yöresel halk oyunları ekibini izleyerek alkışladı ve ardından I. Dünya Savaşı esnasında 16. Kolordu Komutanı olarak görev yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından karargah olarak kullanılan Gazi Köşkü’nde incelemelerde bulundu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir