MALABADİ KÖPRÜSÜNE MAKYAJ!

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TARİHİ MALABADİ KÖPRÜSÜ'NÜN GÖRKEMİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN 30 BİN METREKARELİK ALANDA ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPACAK. (MUHAMMET ROMEDİ YILMAZ/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi Malabadi Köprüsü'nün görkemini ortaya çıkarmak için 30 bin metrekarelik alanda çevre düzenlemesi yapacak.

MEDYA21– Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun talimatıyla, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan ve çevresi bakımsız olan Silvan ilçesindeki Malabadi Köprüsü’nü açık hava müzesine dönüştürecek proje hazırlandı.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığınca hazırlanan projede, Malabadi Köprüsü’ne dair farkındalık, aidiyetin arttırılması için her yaş ve kesimden ziyaretçinin alanı konforlu bir şekilde kullanması, keyifli zaman geçirmesi hedeflendi. Toplam 30 bin metrekare alanın düzenleneceği çalışmada, 18 bin 95 metrekare yeşil alan olarak değerlendirilecek.

Köprü çevresinde, meydan, kafeterya, mescit, seyir terasları, gezinti yolu, iskele, çocuk oyun alanı, tuvalet ve bebek bakım odaları yer alacak. Düzenlenen alanının farklı noktalarına, köprünün tarihi hakkında bilgilendirme panoları yerleştirilecek. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, tarihi Malabadi  Köprüsü’nün daha iyi görünmesini sağlamak için akan suyun iki yakasına yapay sahil oluşturacak.

Alanda gri tonlarda yapısal ve bitkisel peyzaj elemanlarına yer vererek, köprünün görkemi ortaya çıkarılacak. Aydınlatma elemanları da gri tonlardaki yapısal peyzaj alanlarına yerleştirilerek hem köprüye fiziksel olarak temas etmeleri engellenecek, hem de köprünün üzerine gölge düşmeden ışıklandırılması sağlanacak. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir