MİNİKLER HAYALLERİNİ EBRULARA DÖKÜYOR

SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI, KREŞ EĞİTİMİ VERDİĞİ MİNİKLERİN 4-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN ODAKLANMA, İNCE MOTOR, YARATICILIK BECERİLERİNİ GELİŞTİRMESİ İÇİN GELENEKSEL EL SANATI OLAN EBRU KURSU AÇTI. GAP PROJESİ KAPSAMINDA AÇILAN MAYIS 2021 AÇILAN EBRU SANATI KURSUNDA, ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDEKİ 4 KREŞTE EĞİTİM GÖREN 570 ÖĞRENCİ FAYDALANIYOR. (BERİTAN KAYA/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı kursta minikler hayallerini Ebru Sanatı ile görselleştiriyor.

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çocukları sanat ile bir araya getirerek görsel, duyusal ve eğitsel becerilerinin geliştirilmesi amacıyla kurslar düzenlemeye devam ediyor. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, kreş eğitimi verdiği 4-6 yaş arası çocukların odaklanma, ince motor, yaratıcılık becerilerini geliştirmesi için geleneksel el sanatı olan Ebru kursu açtı.

GAP projesi kapsamında Mayıs 2021’de açılan Ebru kursuna, Çocuk Şube Müdürlüğü bünyesindeki 4 kreşte eğitim gören 570 öğrenci katılıyor. Büyükşehir Belediyesi, 40 öğrencinin yaptığı 40 eseri, “Ebru Sanatının Minik Kalplerden Yansıması” adıyla Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Ebru Sanatı eğitmeni Bahar Yıldız, kursta ilk başta miniklerin ince motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini ortaya çıkarmak ve odaklanmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Suyun üzerine resim yapmak minikler için sihir anlamına geldiğini belirten Yıldız, kursa öğrencilere gündelik hayatta karşılaştıkları renkleri tanıtarak başladıklarını kaydetti.

Ebru Sanatı’nı suyun üzerine resim çizmek olarak anlattığını ve bunun onların ilgisini çektiğini ifade eden Yıldız, “Miniklerin ortaya çıkardığı ürünle kendilerine olan özgüvenleri artıyor. O suyun üzerinde bu resmi kağıda döktüğümüz zaman gerçekten kendilerinin yaptığı bir şey olduğunun farkındalar. Bu da haliyle onların ilgisini çekiyor ve tekrar yapmak için çok hevesleniyorlar” dedi.

Minik öğrencilerden Berjin Kapancı, kursa çekinerek başladığını belirterek, “İlk geldiğim zaman korkuyordum. Ama buraya alıştım. Ebru yapmayı öğrendiğim için çok mutluyum. Çok güzel duygular hissediyorum. Yaptığım resimleri arkadaşlarıma anlatıyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir