PEKER’İN İDDİALARININ ARAŞTIRILMASI REDDEDİLDİ

MEDYA21– Halkların Demokratik Partisi (HDP), devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in itirafları ile ortaya atılan iddiaların araştırılması, hakikatlerin açığa çıkması ve bu konuda tatmin edici bir sürecin işletilmesi için Meclis araştırması istedi.
Genel Kurul’a sunulan önerge üzerine HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu söz aldı. Kenanoğlu, 90’lı yıllarda ve 2015 sonrasında aktif olan organize suç örgütü tarafından sosyal medyada ortaya atılan iddialar var. Bu iddialarda bazı eski kamu görevlileri, kamuoyunda bilinen bazı şahısların bu suçlara karıştığı iddiaları var. Cinayet, kişi kaçırma, rüşvet gibi” dedi. Kenanoğlu, şöyle dedi:
‘ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ’
“Biz HDP olarak bu iddiaların araştırılmasını istiyoruz. 90’lı yıllarda Kürt iş insanlarına dönük işlenen cinayetlerin, Musa Anter cinayetinden Savaş Buldan cinayetine, bin operasyonun açığa çıkması açısından önemli. Gazi Katliamının, Sivas katliamının ve bugünkü siyasilerle nasıl bir ilişkisinin olduğunun açığa çıkması açısından önemli.”
AYTUN ÇIRAY
HDP’nin önergesi üzerine konuşan İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup konuşmasında ki tehditlerinin provokasyonların ve manipülasyonların önünü açtığını söyledi. Çıray, Erdoğan’ın bu sözlerle anayasayı yeniden çiğnediğini dile getirdi.
MUHARREM ERKEK
Önerge üzerine söz alan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise yurttaşların temiz siyaset, temiz devlet ve temiz bir toplum görmek istediğini söyledi. Erkek, şunları söyledi:
“Toplum güçlü bir Meclis görmek istiyor. Ama geldiğimiz noktada görevini yapamayan, vesayet altında bir Meclis ile karşı karşıyayız. Meclisin en temel görevi yürütmeyi denetlemektir, sorgulamaktır, araştırmaktır. Toplum anca bu şekilde güven duyar sisteme. Suç oranları artıyor. Memleketimiz uyuşturucu ticaretinin merkezi haline gelmiştir. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Mafya liderleri il il gezip sizin döneminizde mitingler yaptılar. Siyasi parti genel başkanlarını ölümle tehdit ettiler. Siyasi destek olmadan suç liderleri bunu gerçekleştirebilirler mi? Bu tablonun sorumlusu kim? Niçin oldu bunlar? Siz mafya ile yürüdüğünüz için oldu. Lütfen mafya koalisyonuna son verin.”
HDP’nin önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. (AJANSLAR)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir