‘SİYASETİN REFERANSI SUÇ ÖRGÜTLERİ OLMAMALI’

MEDYA21-AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Basına kapalı toplantı sonrasında AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, Sedat Peker tartışmalarına da yanıt vererek, “Siyasetin referansı suç örgütleri olmamalı” dedi.

Çelik, kendisine yöneltilen “Sedat Peker’in AK Parti mitinglerine neden izin verildi?” sorusuna ise 7 yıl önce söylediği sözleri hatırlatarak şöyle cevap verdi:
“Bu düşünce yanlıştır arkadaşlar. Ben 2015 yılında medya ve tanıtımdan sorumlu genel başkan yardımcısıyken bu mitinglerle ilgili bu yaklaşımımızın ne olduğunu ifade ettim. Orada söylediğim şey şudur: Genel bir prensibimiz var. 7 sene önceki cevabımı söylüyorum kim olursa olsun bu kişiler, bazı organizasyonlar başına ‘AK’ kelimesini koyuyor. Bunların AK Parti ile hiçbir ilişkisi yoktur. Organik bir bağı yoktur. ‘Biz bu organizasyonlara destek veriyoruz’ demediğimiz sürece bir bağımız yoktur. Bunlar bize destek veren mitingler yapıyorsa bile bizim bir bağımız yok. Herhangi bir şekilde kan akıtmasını reddeden bir partiyiz.” Çelik’in açıklamasından satır başları şöyle:
“İllegal mafyatik bir kişinin, İçişleri Bakanı ve Binali Yıldırım hakkındaki iddiaları gündeme getiriliyor. Sedat Peker’in iddialarını AK Parti MYK’sı en güçlü şekilde reddediyor. Biz güçlü bir siyaset hareketiyiz. Bu illegal mafyatik alanların siyasete konu olmasının yanlış olduğunu söyledim. Siyasetin sivil dinamikleri içinde olmaması gereken bir şey yaptıkları. İllegal alandan yöneltilen iddiaları, kendi muhalefetlerini inşa etmek gibi tarihi bir hata yaptılar. Siyasetin referansı hiçbir zaman suç örgütü olmamalı. İçişleri Bakanımız, eski başbakanımız hedef alınıyor.
“OYUNLARIN FARKINDAYIZ”
Diyorlar ki söylenenlerin açığa çıkması için ne yapacağız. Zaten arkadaşlarımızın kendileri yargı mensuplarına başvuruyor. Biz bu oyunların her zaman farkındayız. Devletimizin, İçişler Bakanımızın hedef alınarak nereye varılmak istendiğini görüyoruz. Görevdeki arkadaşlarımızın istifasını isteyenler, suç örgütlerinin söylemlerini referans almak siyaset yapmak anlamına gelmez. Bu siyasetçinin kendisini suç örgütlerine kullandırması anlamına gelir.
“BUNLAR SİYASET FAALİYETİ DEĞİL”
Böyle bir tablonun, her suç örgütü mensubu çıksa, partimiz, hükümetimizle ilgili iftiraları başka bir partiyle ilgili yapsa yarın kendileri için söylenen sözleri doğru ve meşru kabul etmiş olurlar. Bu şekilde yaptıklarının siyasi faaliyet olmadığını, gayrimeşru alanı meşru alana taşımak olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.”

Kaynak: Haberler.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir