VALİ, KIZILAY AŞEVİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

DİYARBAKIR VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, KIZILAY TARAFINDAN DİCLE ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSÜ İÇERİSİNDEKİ 5 BİN METREKARELİK BİR ALAN ÜZERİNDE KURULU AŞEVİNİ ZİYARET ETTİ. YENİ AÇILAN AŞEVİNDE İNCELEMELERDE BULUNAN KARALOĞLU, 10 BİN KİŞİLİK KAPASİTESİ VE MODERN GÖRÜNTÜSÜ İLE ÖNE ÇIKAN AŞEVİNDEKİ ÜRETİM VE DEPOLAMA ALANLARINI TEK TEK GEZEREK YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI. (MUHSİN TAŞ/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Kızılay tarafından Dicle üniversitesi kampüsü içerisindeki 5 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu aşevini ziyaret etti. Yeni açılan aşevinde incelemelerde bulunan Karaloğlu, 10 bin kişilik kapasitesi ve modern görüntüsü ile öne çıkan aşevindeki üretim ve depolama alanlarını tek tek gezerek yetkililerden bilgi aldı.

MEDYA21– Yeni açılan Kızılay aşevinde incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, 10 bin kişilik kapasitesi ve modern görüntüsü ile öne çıkan aşevindeki üretim ve depolama alanlarını tek tek gezerek yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerin ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Karaloğlu, Kızılay’ın önemine vurgu yaptı.

                             

Kızılay’ı savaşta ve  barışta hem yurt içinde hem  de yurt dışında milletin yüz akı olarak nitelendiren Karaloğlu, Kızılay’ın gönüllükle bu faaliyetleri yerine getirdiğini, ihtiyaç sahiplerine ulaşma konusunda yoğun bir gayret içerisinde olduğunu ve gönüllü olunmadan bu hizmetlerin yapılamayacağını söyledi. Özellikle aşevlerine değinen Karaloğlu, aşevlerinin yalnızca maddi durumu kötü olan insanlar için değil maddi durumu olsa dahi fiziksel gücü olmayan yaşlılar, engelliler, evsizler ya da doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda herkes için önemli bir alan olduğunu dile getirdi.

Vali Karaloğlu, Kızılay’ın bağışlarla hizmetlerine devam ettiğini ifade ederek vatandaşlara Kızılay’a yönelik gıda ve nakdi yardım çağrısında bulundu. Geçtiğimiz Ramazan ayı boyunca günlük 3 bin 200 kişiye hizmet sunan Diyarbakır aşevinde halen yaşlı, hasta, engelli, yetim ve kimsesiz olmak üzere günlük bin kişiye üç çeşit yemek hizmeti veriliyor. Ayrıca, olağanüstü durumlarda aşevi 20 bin kişiye yemek çıkartılabilecek kapasiteye sahip. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir