YERLİKAYA: BÖLGEDE AŞILAMA DÜŞÜK

Bölge kentlerinde aşılama oranlarının diğer illere kıyasla çok düşük seyrettiğini belirten Dr. Halis Yerlikaya, “Anadilde sağlık hizmetinin verilmemesi, aile hekimliği sisteminin bölge tabanlı olmamasının aşılama oranlarının düşük seyretmesine neden oldu” dedi.

MEDYA21- Günlük açıklanan Kovid-19 hasta tablosunda vaka sayılarında düşüş meydana gelse de ölüm oranları değişmiyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, bölgede koronavirüs salgının geldiği aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bölgede vaka sayılarında ciddi bir artışın yaşanmadığını, ancak aile içi bulaşın arttığına vurgu yapan Yerlikaya, Diyarbakır’daki hastanelerde 60 civarında yoğun bakım hastası olduğunu söyledi.

‘TEKRAR YAŞAYABİLİRİZ’

Geçen yıl bu dönemlerde bölge illerinde vaka sayılarının düşük seyrettiğini, ancak yaz aylarında salgının bölgeyi kasıp kavurduğunu belirten Yerlikaya, aşılama oranlarının yetersiz kalması ve salgının bilimsel ve akılcı politikalarla yürütülmemesi nedeniyle aynı pikin tekrar yaşanabileceği uyarısında bulundu. 17 günlük “kapanma” sürecine değinen Yerlikaya, sosyal destek sağlanmadan yapılan kapanmaların başarısızlıkla sonuçlanacağını dikkati çekerek, bu biçimde bir kapanmaya karşı olduklarını vurguladı.

İnsanların zorla eve kapatılmasını değil, çarkların durmasını talep ettiklerini de ifade eden Yerlikaya, “Şu anda kapatma deniliyor ama çok sayıda işçi, yoksul çalışmak zorunda. Yani çarklar durmadı. Bizim temel talebimiz, ekonomik ve sosyal destek sağlanarak toplumsal hareketliliğin azaltılmasıydı. Belli tarihlerde aç-kapa yönteminin faydası yoktur. 17 gün sonra açılma sürecine gireceğiz ama hangi kriterleri baz alınarak açılacağımızı bilmiyoruz. ‘Vaka sayısı 5 binin altına inecek’ deniliyor. Bu rakam neye göre dillendiriliyor? Son haftalara baktığımızda test sayılarında ciddi oranda düşüş var. Vaka sayılarında da düşüş var. Bu gerçekten böyle midir, yoksa bir hedef doğrultusunda mı bu rakamlar açıklanıyor? Bütün pandemi süreci boyunca olduğu gibi ekonomik kaygılar önemsendiği için mi bu vakalar düşük gösteriliyor? Bunu bilmiyoruz. Bu yöntem doğru bir yöntem değil” diye konuştu.

‘AŞILAMA DÜŞÜK’

Sağlık Bakanlığı’nın aşıya ilişkin verdiği tarihlerin gerçekleşmediğini, aşılamanın çok yavaş ilerlediğini söyleyen Yerlikaya, 1 doz aşı olup, 2’inci doz aşı için bekleyen çok sayıda insanın varlığına işaret etti.

Bölgede aşılama oranlarının diğer illerle kıyasla çok düşük seyrettiğini belirten Yerlikaya, “Burada bir tereddütle karşı karşıyayız. Bu tereddüt aşıya karşı değil, şu ana kadar yürütülen devlet politikalarına karşı.  Pandemiyi yönetme biçimi, anti demokratik uygulamalar, hukuksuzluklar, kayyım politikaları, Sağlık Bakanlığı’nın tüm pandemi boyunca açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmaması, bütün bunların bir sonucu olarak insanlarda bir güven sorunu oluştu. Yine anadilde sağlık hizmetinin verilmemesi, aile hekimliği sisteminin bölge tabanlı olmaması, aşıyla ilgili kampanyaların yürütülmemesi, bölgede aşılama oranlarının düşük seyretmesine neden oldu” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir