147 KİLOMETRELİK YOL TÖRENLE ULAŞIMA AÇILDI

MEDYA21- Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yapımı tamamlanan 147 kilometrelik kırsal mahalle yolları, Vali Münir Karaloğlu ile milletvekilleri ve kurum amirlerinin katıldığı törenle ulaşıma açıldı. Törende konuşan Vali Karaloğlu, “24 saat Diyarbakır’ın hizmetindeyiz” dedi.

ÇERMİK ASFALTTA BİRİNCİ

Vali Karaloğlu, kırsal mahallelerde 1200 kilometre yolu asfaltlamayı hedef aldıklarını ve bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini belirterek, her ilçenin sorunlarını çözmek için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Karaloğlu, “Çermik’i tercihinden dolayı cezalandıranlar vardı. Ama biz birikmiş sorunlarını çözme adına bu sene en çok asfalt yaptığımız ilçelerin başında Çermik geliyor. Çermik bunu hak etti ama sadece Çermik’te yol yapmıyoruz. Hemşehrilerimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, muhtarlarımız tarafından bize aktarılan Çermik’in her sorunuyla yakından ilgileniyoruz” diye konuştu.

DEĞERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Çermik’in saklı bir cennet olduğunu da vurgulayan Karaloğlu, bölgenin 40 seneden beri her türlü değerlerinin üzerinin örtüldüğü bir dönemin yaşandığını aktardı. Çermik’te bulunan şelalelerin Diyarbakır dahil hiçbir yerde tanınmadığını belirten Karaloğlu, Diyarbakır’ın değerlerini tekrar gün yüzüne çıkarmayı ve vatandaşların istifadesine sunmayı kendilerinin görevi olduğunu dile getirdi.

Çermik’in tarihi, kültürel, inanç ve doğa turizmi açısından oldukça önemli olduğunu ifade eden Vali  Karaloğlu, ilçeye yapılan yatırımlar sayesinde turizmden daha çok kazanç sağlanacağını anlattı. Karaloğlu, Şeyhandede Türbesinde bulunan sahabe kabrinin de ayrıca türbeye dönüştürüleceğini belirtti.

ŞEYHANDEDE ŞELALESİ MİLLİ PARK OLUYOR

Yabanardı ve Şeyhandede Şelalesi arasındaki vadinin tamamında Milli Park için çalışmaların tamamlandığını belirterek, “Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, teknik çalışmaları tamamlandı. Şu anda Tarım ve Orman Bakanımızın imzasına sunuldu. İnşallah önümüzdeki bir hafta 10 gün içerisinde Şeyhandede Tabiat Parkı ilan edilmiş olacak. Alınan kararla bölgeyi koruma altına alıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sayesinde bölgeyi günübirlik ziyarete giden vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanacağını tesisler yapılacak” dedi.

İlçenin turizmi açısından önemli olan Gelincik Dağı ve Sinek Çayı yolundaki köprünün maliyetinin hayırsever bir vatandaş tarafından karşılandığını aktaran Karaloğlu, bağlantı yollarının ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını sözlerine ekledi.

KAPLICALARA MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ

Çermik kaplıcalar bölgesinde bulunan 2 otelin harabe olması nedeniyle yıkıldığını belirten Karaloğlu, Çermik Belediyesi ile kardeş belediye olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 40 dekar arazi üzerine Millet Bahçesi yapacağının müjdesini verdi.

Sokak sağlıklaştırma ve belediye hizmet binasında çalışmaların devam ettiğini anlatan Karaloğlu, Çermik Hastanesi’nin de yenileceğini dile getirdi. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığınca çiftçilere makine desteklerinde bulunduklarını hatırlatan Karaloğlu, vatandaşın gelirinin arttırması için çaba sarf ettiklerini kaydetti.

BİLGİEVİ YAPILACAK

Sosyal Belediyeciliğe önem verdiklerini belirten Karaloğlu, Uyanış Gençlik faaliyetleri altında yürütülen çalışmalar kapsamında ilçede kullanılmayan yurdu onarıp gençlerin faydalanacağı Bilgievine dönüştüreceklerini söyledi. Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilçeye spor tesisleri yapmak için çalışmaların sürdüğünü de açıklayarak, Şöyle konuştu:

“Tüm hizmetler Diyarbakır’ın daha iyi bir noktaya gelmesi için yapılıyor. 24 saat Diyarbakır’ın emrindeyiz. 24 saat Çermik’in emrindeyiz. Hizmetlerimize durmadan devam edeceğiz. Bütün hedefimiz Diyarbakır’ın tamamını daha yaşanılabilir, yaşam kalitesi daha yukarı çıkmış kente dönüştürmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.”

Açılış töreninde, Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Çermik Kaymakamı Ramazan Polat ve Çermik Belediye Başkanı Şeyhmus Karamehmetoğlu da birer konuşma yaptı. Vali Karaloğlu’na, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal, AK Parti MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman ve Alaattin Parlak, AK Parti İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları eşlik etti. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir