ŞEHZADELER KONAĞI SEZAİ KARAKOÇ KÜLTÜR EVİ OLUYOR

MEDYA21- Büyükşehir Belediyesi, tarihi yapıları işlevlendirerek, kentin kültür ve sanat hayatına katkı sunacak mekanlar olarak kullanılması amacıyla başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Belediye İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, yapıldığı dönemden bu yana eğitim ve öğretimin odağı olan ve Diyarbakır’ın sivil mimarisinin önemli örneklerinden Şehzadeler Konağı’nın onarılarak kentin kültür hayatına katkı sunması için proje hazırladı.

SÖZ SANATLA BULUŞACAK

Konak hazırlanan projeyle, Türk Edebiyatının “7 Güzel Adam”ından biri olarak sayılan Diyarbakırlı ünlü şair Sezai Karakoç’un adıyla anılacak, tematik edebiyat ve kültür evi haline getirilecek. Edebiyat tutkunlarının bir araya geleceği şiir dinletileri, kitap değerlendirmeleri, söyleşi ve panellerin yapılacağı, şair ve yazarların ağırlanacağı konak, sözün sanatla buluştuğu bir mekan olacak.

ONARIM İHALESİ YAPILDI

Şehzadeler Konağı’nın kültür evine dönüştürülmesi için 31 Ağustos 2021 Salı günü saat 14.00’da Büyükşehir Belediyesi ihale toplantı salonunda yapıldı. 300 gün içinde tamamlanması planlanan restorasyon işi ihalesine 9 firma katıldı. İhalede firmaların teklif mektupları açıklanarak dosyalarında eksiklik olup olmadığı incelendi. Kazanan firma yasal mevzuat gereği belirlenen sürede teklifler incelendikten sonra açıklanacak. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir