TOPLU TAŞIMA ESNAFINI RAHATLATAN PROTOKOL İMZALANDI

MEDYA21- Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde ve çevre il ile ilçelere yolcu taşımacılığı yapan esnaftan tahsil ettiği çeşitli ücretlerin yeniden belirlenmesiyle ilgili Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla düzenleme yaptı.

Tarafların davalı durumlarının ortadan kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi, salgın şartlarında esnafa destek olmak amacıyla 2020 yılında alınacak olan ücretlere zam yapmadı, mevcut tarifelerde yüzde 50 indirim sağladı ve 2021 yılının 2. dönem için alınan ücretin yarısını iade etmeyi taahhüt ettiği protokolü hazırladı. Böylece alınan hizmet bedellerinden yapılan indirim yüzde 70’e düştü. Toplu taşıma esnafını rahatlatacak olan protokol, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Servisçiler Odası Başkanı Mahmut Kaya ve Şoförler Odası Başkanı Sıtkı Erge’nin katılımıyla Genel Sekreterlik makamında imzalandı.

MUTABAKATA VARAN PROTOKOL

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan, imzalanan protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu. Toplu taşıma ve ticari taksi işleten esnafının daha önce değişik adlar altında belediyeye ödediği ücretler nedeniyle mahkemelik olduklarının anlatan Kardan, şöyle konuştu:

“Esnaflarımızın idaremize başvurması ve konunun sayın valimize arz edilmesi üzerine sayın valimizin ‘İlgili meslek kuruluşları ile görüşün ve bu sorunu derhal çözün’ talimatları doğrultusunda arkadaşlarımız odalarımızın kıymetli üyeleri ile birlikte çalıştı. Belli bir mutabakata varacak şekilde protokol hazırlandı. Odalarımızın da onayını aldıktan sonra bugün protokol imza töreni için bir araya geldik. İmzalanan protokol esnafımız ve şehrimiz için hayırlı uğurlu olsun.”

VALİYE TEŞEKKÜR

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, tahsil edilen ücretlerle ilgili yıllardır toplu taşıma esnafının ciddi mağduriyetler yaşadığını ifade ederek, “Sonuç alamadığımız için birçok esnafımız mahkemeye başvurmak zorunda kaldı. Burada hem sayın valimizle hem de belediyemizin idaresi ile görüştükten sonra yapmış oldukları çalışma neticesinde bu tarihten sonra alınacak ücretlerde yüzde 50’lik bir indirim söz konusu oldu. Ben bu konuda hem duyarlılık gösteren sayın Valimize hem genel sekreterimiz ve ilgili çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı olsun” dedi.

ÖRNEK ALINACAK BİR ANLAŞMA

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise, kentte yaşayanların kurumlarla davalık olmasının doğru olmadığını ve bir uzlaşma yaratılması gerektiğinin altını çizerek, duyarlılığı için Vali Karaloğlu ve Genel Sekreter Kardan’a teşekkür edip, şunları söyledi:

“Bu önemli ve örnek olacak bir anlaşma. Önemli olan konunun uzlaşma ile sonuçlandırılmasıdır. Bu konuda ben belediyeye karşı dava açmış olan hak sahiplerinin de bu konuda sağduyu göstererek davalarından vazgeçmesinin de doğru olduğuna inanıyorum.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir