AYDIN, GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

MEDYA21- AK Parti Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Aydın, aylık basınla buluşma toplantısında gündeme ilişkin konular hakkında değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Raylı sistem, Surkent Üniversitesi, şehir hastanesi ve Kent Konseyi ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Başkanı Aydın, havaalanı kavşağındaki alanda yapılan maketlerin abartıldığını, bu maketlerin yanına ciğer maketinin de yerleştirileceğini söyledi. Vali Münir Karaloğlu ile aralarında problem olduğu yönünde bazı haberlerin yayıldığını da anlatan Aydın, Vali Karaloğlu’nun kent için önemli bir değer olduğunu ve aralarında hiçbir sorun olmadığını vurgulayarak, “Vali Bey çözüm odaklı, ayrıntılarda boğulmuyor ve insanları dinliyor, fikirleri önemsiyor ve anında reaksiyon gösterip hamlesini yapıyor. Mıymıntı bir adam değil. Vali Beyi o yüzden çok seviyorum” dedi.

ÖZEL ÜNİVERSİTE 

Özel Surkent Üniversitesi için yatırımcı görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Aydın, “Şehrimizi eğitim, kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda daha güzel bir yere taşıyacak üniversitemiz için çalışmalar sürüyor. Birkaç ay içinde üniversitenin planlamaları da tamamlanmış olacak. İlk açılacak fakültelerin belirlenmesi ve sonrasına ilişkin girişimler devam ediyor” diye konuştu.

RAYLI SİSTEM

AK Parti İl Başkanı Aydın, raylı sistem projesinin fizibiletisinin bakanlıkça hazırlandığını belirterek, yakın bir sürede raylı sistemle ilgili çalışmaların somut bir hal alacağını, birkaç ay içinde inşaat çalışmalarına başlanacağını ümit ettiklerini söyledi.

ŞEHİR HASTANESİ

Aydın, Şehir Hastanesi projesinin somut bir noktaya geldiğini ifade ederek, hastanelerle ilgili şöyle konuştu:

“Kayapınar’da 439 dönümlük bir alan Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi. Burayla ilgili proje çalışması yapılıyor. Haziran ayının ortalarında Bakanlık ihale sürecini başlatacak. Sağlık Bakanlığımız kendi öz imkanlarıyla gerçekleştirecek şekilde 2021 yılı içerisinde şehir hastanesinin temeli atılacak. Şanlıurfa yolu üzerindeki Kadın ve Doğum Hastanesi, devlet hastanesine dönüştürülerek Bağlar Devlet Hastanesi olarak hizmete girmesi konusunda çalışmalar da var. Kadın ve doğum alanlarının yanı sıra diğer bütün bölümlerde hizmet verecek komplike bir hastane olacak. Dağkapı’daki Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nin yıkılarak küçük bir şehir hastanesi projesi hayata geçirilecek. Kayapınar’da kurulacak olan şehir hastanesinin tüm imkânları Dağ kapı’daki şehir hastanesinde de olacak. Muhtemelen Surkent Üniversitesi üzerinde kurulacak bir Tıp Fakültesi ile birlikte 3 yıl içinde şehrimizde sağlık alanında çok önemli gelişmeler olacak.”

ÇİFTÇİYE DESTEK

Bölgede yaşanan kuraklıkla ilgili de açıklama yapan Aydın, bölgede yapımı süren barajların hayata geçmesinin önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Kuraklık meteorolojik bir olay ve insanların elinde olan bir şey değil. Hükümetimiz Silvan ve Kral Kızı baraj projeleriyle bu tür sorunlara karşı kalıcı bir çözüm üretme çabasındadır. Fakat baraj projeleri henüz bitmemiş. Toplulaştırmayla beraber ova ilçelerde başlatılan sulama kanalları henüz tamamlanmadan bir kuralıkla karşılaşılması insanlarımız için de hükümetimiz için de bir şansızlıktır. Bu süreçte ne yapabilirdik; özellikle Çınar, Bismil ve Ergani’deki ovalarda mahsuller konusunda kuraklığın ayak seslerinin gelmesiyle beraber DSİ Bölge Müdürlüğümüz tarafından oradaki çalışmalarda vardiya sistemi 1’den 3’e çıkarıldı. Personel sayısı da 3 katına çıkarıldı. Makine teçhizat çalışmaları ise 5 katına çıkarıldı. Sulu tarım yapılan bölgelere su yetiştirebilmek için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Haziran sonrası sulama konusunda ivme kazanmış olacağız. Evet, kuru tarım alanlarında ürün konusunda ciddi zayiatlar gelişti, mağduriyetler oluştu. Hükümetimiz bundan haberdardır. Tarım Bakanlığımızın bilgisi var. Verileri bölge bölge kendileriyle paylaşmaktayız. Dişe dokunur seviyede bir yardımın yapılmasını bekliyoruz.”

MAKETLER VE PALMİYE AĞAÇLARI

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da içtenlikle yanıtlayan İl Başkanı Aydın, kentte tartışmalara neden olan ve kuruyan palmiyeler ile Yonca kavşağındaki maketler konusunda da şöyle dedi:

“Palmiye ağaçları eğer tutsaydı Diyarbakır’a çok büyük bir zenginlik katardı diye düşünüyorum. Keşke kurumasaydı biz o yolardan geçerken palmiye ağacının görüntüsünü güzelliğini yaşamış olsaydık. Tutmamış olması Diyarbakır için bir kayıp, bir eksiklik oldu.  Diyarbakır’da palmiye ağacı görmeyen o kadar çok insan var ki, palmiyeler tutsaydı. Diyarbakırlılar da görseydi ben mutlu olurdum. Maliyeti üzerinden yapılmaya çalışılan kirli tartışmaları bir tarafa bırakıyorum. Maket meselesi, 170  dönüm metrekare alana bir peyzaj çalışması yapılıyor. Sulama ve ağaç çalışmaları yapılıyor. Süs havuzları ve çimlendirme yapılıyor. 170 metre kare bir alan ve bu alan içerisinde de Diyarbakır’ın giriş kapısı olan hava alanı bölgesine Diyarbakır ile ilgili bazı motiflerin bazı sembollerin bırakılması düşünüldü. Karpuz, halay çekenler ve bunu maket olarak bırakıyorlar, o maketin kendi maliyeti taş çatlasın 5 bin 10 bin en fazla 20 bin olsun maket sonuçta. 170 dönüm üzerindeki bütün çimlendirme çalışmaları süs havuzları ağaçlandırmalar hepsinin ihalesi yaklaşık 4 buçuk milyon. Firma Diyarbakır firması, yabancı firma da değil. Maketi hazırlayan da Diyarbakırlı, Samsundan, Kütahya’dan kimse gelip yapmadı. Böyle bir çalışma 4 buçuk milyon gibi çok makul bir fiyata yapılmış.”

ARAMA KIRİZİ

Valilikte yaşanan arama krizinin basına farklı yansıdığını ifade eden Aydın, bu konuda da şunları söyledi:

“Vali Bey çözüm odaklı, ayrıntılarda boğulmuyor ve insanları dinliyor, fikirleri önemsiyor ve anında reaksiyon gösterip hamlesini yapıyor. Mıymıntı bir adam değil. Vali Beyi o yüzden çok seviyorum. Vali beyle gerçekten iyi bir uyum içerisindeyiz. Aramızda hiçbir çatışma, sıkıntı yok. Tabii arama noktasındaki hadise basına farklı ve fazla yansıdı. Bazıları da bundan bir malzeme çıkar mı diye bir arayış içerisine girdi. Biz o gün Diyarbakır annelerimizi ziyaret ettik, o gün basın açıklamamızı yaptık. Oradan Vali Beye, yeni yürütme kurullu üyelerimizle önceden program dâhilinde ziyarete gitmiştik. Benim İl Başkan yardımcılarımın Vali beyle tanışmasını istemiştim. Orada Vali Bey kendi iç işleyişinden kaynaklı olarak, yani ben siyasi bir partinin ildeki temsilcisi olarak her hangi bir kapıdan girebilirim. Bunda bir beis yoktur.  Ama ilk defa oraya gelmiş olan ve bir siyasi partinin İl Başkanı düzeyinde temsilcisi olmayan yardımcıları diğer kapıdan geçmesi konusunda bir talep oldu. Geriye dönüp baktığımda bu talebi garipsemiyorum. Bu normal, makul bir talepti. Fakat bu konuda bize önceden bir bilgi verilmediği için, tek gerekçe budur. Ama oradaki personel bilgilendirme konusunda yetersiz kaldıkları için işin başlangıç noktası o. Arkadaşları normal kapıya yönlendirmek istediler. Ben de nezaketen arkadaşlarımla birlikte normal kapıdan geçtim. Cihazdan geçerken cihaz öttü ve saatimi çıkarıp ikinci kez geçtim. Olay bundan ibaret ve ötesi yok. Sadece bize önceden haber verilmemesi, il başkan yardımcılarımızın o kapıdan değil de diğer kapıdan geçeceklerini bilmiyor olmaları bizi insani açıdan rahatsız etti, bunun ötesinde bir durum gelişmedi. Böyle bir konu üzerinden şehirde konuşulmaktan da hicap duyduk.” HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir