ERGANİ BARAJI SULAMAYA AÇILDI

DİYARBAKIR'IN ERGANİ BARAJI SULAMASINDA 18 BİN 660 DEKAR ALANIN SULAMAYA AÇILDIĞI BİLDİRİLDİ. (FIRAT KINIK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'ın Ergani Barajı sulamasında 18 bin 660 dekar alanın sulamaya açıldığı bildirildi.

MEDYA21- Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yapımı tamamlanan Ergani Barajı sulamaya açıldı. İlk etapta 18 bin 660 dekar alanın sulanacağı bildirildi.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır’a yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, modern sulama ile üretim deseninin çeşitlenmesinin, tarımda verim ve çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artış sağladığını söyledi. Genel Müdür Yıldız, şöyle dedi:

“Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir yandan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Diyarbakır ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda Ergani Barajı sulaması inşaatında 18 bin 660 dekar alanda çalışmalar tamamlanarak sulamaya açıldı. Geçmiş yıllarda kuru tarımın ağırlıkta olduğu ilçede sulu tarımla birlikte mısır, tütün, pamuk ve sebze yetiştiriciliğine yönelim artmış olup gelecek yıllarda üretim faaliyetlerinin bu yönde artacağı tahmin edilmektedir. Projede 13,3 kilometre Ctp, 43 kilometre Hdpe boru döşenmiştir. Projenin hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye yılda 15 milyon 860 bin Türk Lirası katkı sağlanmıştır.” (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir